Четвъртък, 16 Януари 2025

"Хуауей" представи своята , коя"Хармония"то ще замени "Андроид"

Публикация   10 Авг, 2019   /     akcent.bg   /     581

   Китайският технологичен гигант "Хуауей" (Huawei) представи своята собствена операционна система, която е наречена "Хармония" (Harmony OS). Това стана на конференция в азиатската страна. "Хармония" трябва да замени най-популярната операционна система "Андроид" (Android).

   Разработената от "Хуауей" система е базирана на т.нар микроядро. Тя ще е съвместима със смартфони, таблети, лаптопи, смарт телевизори, смарт часовници и още редица устройства. Изкуственият интелект и допълнителната защита на данните са вградени на системно ниво, а бързината на реакцията е сред основните посочени приоритети.

   За софтуерната разработка операционната система ще работи с някои от най-разпространените езици за програмиране, сред които C/C++ и Java. Експерти обаче предупреждават, че крайният потребител трудно ще може да премахва системни програми, които смята за безполезни.

Работата по новата операционна система е продължила около 2 години. От "Хуауей" са сигурни, че до един-два дни ще могат да я инсталират на устройствата си. Въпреки това за момента смартфоните им ще продължат да работят с "Андроид".

   Разработването на операционната система се е ускорило в последните месеци заради икономическата война между САЩ и Китай. Собственикът на Google - Alphabet, обяви, че ще прекъсне някои връзки с "Хуауей", включително като ограничи достъпа на китайската компания за електроника до своята мобилна операционна система "Андроид".

   Оттам телекомуникационни фирми от Япония, Великобритания и Тайван наред с други отказаха поръчките си за най-новите устройства на "Хуауей". Microsoft Corp. премахна продуктите на компанията от своя каталог Azure Stack, а британската ARM Holdings, сега собственост на SoftBank Group, каза, че ще изпълни заповедта да спре да доставя някои елементи, обект на патентни права, използвани при полупроводниците.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha