Петък, 24 Януари 2025

Лидерите на ЕС не избраха наследник на Юнкер, новата им среща е на 30 юни

Лидерите на ЕС не избраха наследник на Юнкер, новата им среща е на 30 юни
Публикация   21 Юни, 2019   /     akcent.bg   /     639

   Лидерите на 28-те страни от Европейския съюз не успяха да се договорят кого да предложат за водещите ръководни постове, включително председател на Европейската комисия и управител на Европейската централна банка. Нов опит ще бъде направен на извънредна среща на 30 юни - само два дни преди учредителното заседание на новия Европейски парламент, където очакват да им предложат за одобрение имената.

   Няма мнозинство за никой от кандидатите. Ще се срещнем отново на 30 юни", обяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след преговори, продължили до ранните часове на петъчния ден. За неговия пост също трябва да бъде дооворен нов кандидат, но и това не е договорено.

   "Отбелязвам с известно удивление, че не е лесно да бъда сменен", пошегува се на пресконференцията си председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

   В основата на неспособността да се постигне решение е блокирането от страна на френския президент Еманюел Макрон на фаворита на германския канцлер Ангела Меркел, коментира "Ройтерс". Баварецът Манфред Вебер, водещият кандидат на Европейската народна партия - политическото сдружение с най-много евродепутати - още в четвъртък сутринта е бил уведомен от другите 3 партийни групи - Социалисти и демократи, либералните "Обнови Европа" и Заланите - че не го подкреят и няма да получи одобрението на европарламента.

  Тази нощ в Брюксел лидерите са разбрали в разговорите си, че нито един от другите двама водещ икандидати - социалистът Франс Тимерманс и либералната Маргрете Вестагер, предложени им от Туск, не събира нужното одобрение на поне 21 от 28-те държави.

     За ключов момент се смяташе разговорът между лидерите на Франция, Германия и Испания, на които бе изяснено какви са различията и бе оставено на екипите им да опитат да ги изгладят. Макрон има водеща роля в групата на либералите, партията на Меркел излъчи най-голямата група в ЕНП, а премиерът Педро Санчес е с най-много евродепутати при социалистите.

   Сега те, както и колегите им от Италия и Холандия ще имат още един шанс да обсъдят проблема в Япония, където ще участват на срещата на върха на Г-20 на 28-29 юни.

   "Тази сутрин стана ясно, че няма мнозинство зад Вебер", обяви на пресконференцията си Макрон. Но той добави и скептичното си отношение към механизма за водещите кандидати: "Това трябваше да се случи предвид напрежението, до което се стигна заради това вманиачаване около партийните организации, което не пасва на демократичната реалност в Европа".

   Запитан дали има напрежение между Франция и Германия по този въпрос, президентът отвърна: "Нямам нищ опротив греманска кандидатура. Казвал съм го и това не е виц - че ако канцлерът Меркел беше се кандидатирала, щях да я подкрепя, тъй като тя притежава нужните качества и умения да бъде много добър председател на Комисията. Тя го не желае и аз дълбоко уважавам това".

   Така Макрон отново демонстрира, че не приема Манфред Вебер заради недостатъчен опит - най-високият му пост досега е зам.-председател на баварския Христян-социален съюз и председател на групата на ЕНП в европарламента. Председателят на Еврокомисията ръководи институция с власт да управлява бюджет за милиарди евро годишно, да надзирава националните бюджети, да блокира големи корпоративни сделки и да предлага и прилага широк сппектър регулации - от климатичните промени до технологичния сектор.

     "Ние предлагаме кандидата, но и определено не желаем криза с парламента, в която да стане ясно, че нашият избор не се приема там", каза Меркел. Това няма да е добре за работата на Еврокомисията в следващите 5 години."

   "Кандидатурата на Вебер се разпада. Европарламентът е по-разделен от всякога и той изтърва влака. Дори национални лидери от ЕНП се обърнаха срещу него", обяснява за "Ройтерс" високопоставен дипломат от ЕС. "Ако германците изгубят Вебер, то и французите няма да получат мястото на Юнкер, ситуацията е "око за око".

   Еврокомисарят Вестагер бе смятана в последните часове за кандидат с нарастващи шансове - защото е с дългогодишен опит във върховете на евроинституциите и добра репутация, защото е от малка държава (Дания), защото има благосклонността на Макрон и Меркел и защото е жена. Но сутринта Макрон предложи повече да не се обсъжат кандидати, издигнати от групите в Европарламента.

      Другите често споменавани имена са на французина Мишел Барние, който води преговорите за Брекзит от името на Европейската комисия. Но едва ли Берлин ще остави французин на най-високия пост в Комисията, ако не успее да прокара свой фаворит. (Двете страни водят кампании и за нов управител на ЕЦБ с водещи имена Йенс Вайдман и Франсоа Вилрой дьо Гало.)

   Трето име е това на белгийския премиер Шарл Мишел, който изчаква формирането на ново правителство в Брюксел, за да напусне поста. Но той по-често е споменаван като евентуален наследник на Доналд Туск. Подобно решение не би било изненадващо - белгиецът Херман ван Ромпой вече бе първият на този пост веднага след учредяването му и го заемаше до 2014 г. Мишел не крие амбициите си към висок пост в ЕС, в близки отношения е с Макрон и с холандския си колега Марк Руте - единият от двамата координатори в преговорите от името на либералите. Председателят на Европейския съвет има основна задача да успокоява страстите и да търси консенсус между националните лидери в ЕС и опитът на Мишел в прочутата с разделението си белгийска политика само би му помогнал, коментира "Политико".

   Изданието цитира източник от Елисейския дворец, който казва, че не е задължително председателят на Европейската комисия да е от страна от еврозоната. Той допълва, че "около 10 души в Европа са квалифицирани за всеки от обсъжданите постове предвид на опита и профила си. Според него сред "солидните кандидати" има три жени, сред които и бившият еврокомисар Кристалина Георгиева. Но дипломат казва за "Политико", че нейното име не се радва на широка подкрепа и е пуснато, "само за да дразни Мартин Зелмайер", влиятелният, но и известен с агресивния си стел генерален секретар на Еврокомисията, с когото тя имаше сложни отношения.

   "Често по-бързо се избира папа, отколкото запълването на тези постове", пошегува се снощи ирландският премиер Лео Варадкар.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha