Експерти анализират как възможността за диференцирана ставка на ДДС за някои стоки и услуги ще се отрази на бюджета. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката Емил Караниколов пред журналисти след Международен икономически форум на Българската банка за развитие.
Той самият приема идеята за диференцирана ставка на ДДС и затова вече се прави анализ. "Започна с хляба. По някой път административните мерки водят до решение, но те са краткосрочни. Според мен трябва да се направи много сериозен анализ за всички възможни мерки, които могат да се предприемат. Да не се случи така, че ще намалим сега хляба с 30 стотинки, а след не повече от година той ще е по-скъп", каза Караниколов.
Той акцентира, че може да се помисли за освобождаване от данък печалба научната и развойната дейност срещу задължение за реинвестиция.
Припомняме, идеята за по-ниски ставки на ДДС за лекарствата, учебниците и хляба е от няколко години. До сега тя бе предлагана предимно от представители на левицата. На 18 септември 2018 г. от БСП поканиха финансовия министър Владислав Горанов да поговорят за намаляване на ДДС върху хляба на 5%, но до този момент идеята не е приета.
Повече от половин година след това, на 30 май 2019 г. при появяването си в парламента след продължително отсъствие депутатът от ДПС Делян Пеевски заяви, че в партията му обмислят ДДС за хлабя да падне на 5 процента. За лекарствата още мислел каква данъчна ставка да предложи. Той спомена и идеята за безплатни детски градини.
Междувременно от СДС не приеха идеята на левицата, която настояваше за диференцирана ставка на ДДС за някои основни храни и за младите семейства.
Припомняме също, че министър Емил Караниколов е избран от квотата на "Обединени патриоти", предложен е от партия "Атака".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай