За първи път от много години този път, в резултат на по-малкото валежи през зимата и ниските води на Дунава, както и своевременното започване на отводняването от Напоителни системи, успяхме да запазим площите. Това каза пред Акцент. БГ общинският съветник и председател на ПК "Бръшлян" Йордан Тодоров. Няма подпочвени води, което позволи да бъде извършена сеитбата навреме. Културите в момента са в добро състояние. Вероятно след падането нивото на Дунава подпочвените води ще се качат, но помпите работят и вярвам, че тази година няма да има такъв проблем.
По принцип става въпрос за цялата техника, която осъществява отводняването на подпочвените води по течението на Дунава е морално остаряла, изграждана в средата на миналия век. Оттогава досега това, което излиза от строя и се бракува, нищо ново не идва на неговото място. Помпите, които изпомпват водата от отводнителните канали, са изключително стари. При една авария и за тях няма резервни части.
От голямо значение е и почистването на главните отводнителни канали. Това се случва мудно и бавно. Това трябва да се извършва от напоителни системи. Каналите са обрасли с дървета, с носи. Това не позволява филтриране на водата и затова нивото в каналите се качва много бързо.
През миналата година в само ПК „Бръшлян” трайно пропаднаха 2000 дка, засяти с пшеница и рапица. Нямаше и възможност да се засеят с пролетници. Само от това загубите за кооперацията са за над 110 000 лева. А за целия Сливополски район щетите са значително по-големи. Когато не работят помпите, проблемът си съществува и задълбочава..
За положителните резултати относно заливаемата зона в района тази година отношение има и кметът на Сливо поле Валентин Атанасов, който е бил активен в посредничеството с държавната структура "Напоителни системи", каза Тодоров.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай