Пред Huawei предстоят трудни дни, след като поставянето ѝ в черен списък на американските власти доведе до ограничаване на бизнес отношенията ѝ с много компании, включително Google и Android. Още преди време Huawei е споменавала, че разработва план "Б" в случай, че някой ден се окаже изолирана от Android.
Противно на очакванията, това се случи още сега и въпросният план "Б' изглежда все по-необходим. Заради забраната на американското правителство, Google трябва да ограничи достъпа на Huawei до Android, което ще се отрази най-вече на бъдещите нови модели на компанията. Те няма да могат да използват версията на Android, която идва с всички приложения и ъпдейти от Google.
Ако забраната продължи достатъчно дълго време, новите модели на Huawei ще трябва да потърсят алтернатива. Компанията не е давала много подробности за алтернативната си разработка, но в интернет са се появявали известни детайли, които са обобщени от Business Insider.
Според данните, операционната система се казва HongMeng OS, като дори може постепенно да започне да измества Android в устройствата на компанията дори и забраната да падне. Предполага се, че платформата се разработва от 2012 г. насам, като в момента вече се тества все по-активно.
Използването на алтернативна операционна система обаче не означава гарантиран успех. През годините и Samsung, и Microsoft правиха подобни опити да заменят Android, но без успех. Android вече се използва от милиарди хора по целия свят, които са свикнали с нея и нейните особености.
Въвеждането на нова платформа ще изисква и от създателите на приложения да направят допълнителни версии на предложенията си и за нея, което често отнема време и не всички компании правят докато не се убедят, че има достатъчно потребители. А липсата на приложения отказва и потребителите да преминат към нова платформа докато тя не получи любимите им приложения.
Така се образува затворен кръг, от който може да се излезе много трудно. За Huawei е възможно да използва основния код на Android и да го преработи в своя версия. Така ще разполага с възможността всички Android приложения да работят и сега, но без да има достъп до услугите на Google и до името Android. Това също няма да се харесва на потребителите, но ще е по-малкото зло.
За потребителите самата идея, че няма да имат пълен достъп до услугите и приложенията на Google няма да е особено атрактивна. Това ще усложни значително бизнеса на Huawei и независимо колко добър е нейният план "Б", ще е трудно за компанията да запази сегашния си успех на мобилния пазар.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай