Четвъртък, 16 Януари 2025

Светлана Ангелова: Развитието на текстилната промишленост е от съществено значение за формиране на БВП на България

Светлана Ангелова: Развитието на текстилната промишленост е от съществено значение за формиране на БВП на България
Публикация   10 Май, 2019   /     akcent.bg   /     1329

Близо 250 фирми има в Русенска област, които работят в този сектор, като заетите са над 10 000 души

„Развитието на текстилната промишленост е от съществено значение за формиране на Брутния вътрешен продукт на България. То се отразява върху динамиката на износа, като браншът формира близо 9% от общия износ на страната в размер на близо 4.5 милиарда лева. Вие създавате около 12 % от добавената стойност в индустрията, като осигурявате заетост на около 100 хил. души. В производството на текстил и облекло работят около 5 000 фирми, а индексът на оборота в сектора се увеличава средно с около 2%. Иновационното представяне на сектора е от ключово значение за повишаването на конкурентоспособността на българската текстилна промишленост и навлизането й на нови пазари“. Това каза днес народният представител от ГЕРБ в 19-и МИР - Русе Светлана Ангелова. Заедно с колегата си Пламен Нунев, тя бе гост на националната конференция под надслов: „Да! На бранш текстил, облекло и кожи в България“. Тя се организира от Българска Асоциация за текстил, облекло и кожи (БАТОК), като организация, която обединява едни от най-авторитетните фирми от сектор „Лека промишленост“ в България с цел консолидиране, балансиране и единно представляване на техните интереси. Събитието се проведе в зала "Европа" на Доходното здание.

   „Принос за това имат и привлечените европейските средства по одобрени ваши проекти по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014- 2020 и развитието на концепцията за подкрепа на Регионални иновационни центрове и участие на бизнеса по места“, подчерта г-жа Ангелова.

   През последните десет години се отчита ръст на производителността на труда от 10%. За да се запази и повиши ръстът е важно да се работи върху повишаване на квалификацията на заетите и привличане на млади хора в текстилната промишленост, стана ясно от думите и. Това става благодарение на промяната в държавната политика през последните 2 години с оглед насърчаване на държавния план-прием в професионалното и висшето образование за 2019/2020 г., както и с дуалното обучение и участието на фирмите от бранша в съставяне на учебните програми.

   „В този смисъл очаквам Вашата още по – активна работа, включително и с кандидатстване по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, за да получи адекватен отговор потребността Ви като работодатели от подготвени работници и специалисти”, заяви Светлана Ангелова.

   Депутатът изрази своята подкрепа за развитието на бранша. Тя увери присъстващите, че срещат необходимото разбиране и дори навременни нормативни промени в съответствие с амбициозните цели, които си поставят с оглед преодоляването на неизбежните трудности в производствения процес.

   В конференцията вземат участие над 100 представители на бизнеса, представители на ИАНМСП, НОИ, АЗ, Областна администрация Русе и др., местни власти, национално представителни работодателски организации в лицето на АИКБ, експерти и др., имащи отношение към развитието на бранша на местно, регионално и национално ниво.

    С настоящата конференция от асоциацията искат да акцентират върху състоянието, възможностите, проблемите и перспективите пред неговото развитие. Конференцията има за цел да срещне възможно най-широк кръг заинтересовани страни, които заедно да потърсят възможности за решаване на проблемите от една страна и от друга да се определят приоритетите за развитие на сектора.

Близо 250 фирми има в Русенска област, които работят в този сектор, като заетите са над 10 000 души.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha