Пенчо Милков на 33 години, от Русе, Завършва СОУ „Христо Ботев” паралелка със засилено изучаване на „История и български език”. След това продължава в РУ „А. Кънчев”- право. В момента е докторант. Семеен с две момчета
От 6 години работи като адвокат и е член на Русенската адвокатска колегия.
- Г-н Милков, кое Ви накара да се насочите към политиката?
- Станах член на БСП повече емоционално, доста млад, през 2001 година…
- ???
- Защото вярвах, тогава, че съм социалист по убеждение, че в Русе социалистите имат своя организация и че моето място е сред тях. Всъщност, да не сгрешим, и сега убежденията ми са същите. Да си член на партия не означава задължително да се занимаваш с политика. И тогава, и сега вярвам, че моят път на развитие е правото.
- Но прие и си част от групата на БСП в Общинския съвет?
- Не съм част от ръководството на местната структура на партията. Членувам в една малка основна партийна организации, смея да твърдя, че е най-дейната и затова получихме награда. Тук са и най-многото приети млади социалисти. А колкото до Общинския съвет- в групата на БСП участвам, според мен, защото съм техен избор за добър юрист, тъй като такъв трябва да има. Решението да бъда общински съветник също взех спонтанно. Не ми е било цел. Спонтанно не означава и прибързано. Взех това решение, защото е дошло време не политици да се занимават с политика.
- До колко дневният ред на града, определян от местната власт, отговаря на дневния ред на младите хора? Въпросът ми е точно към теб като млад човек, който също има своите приоритети и очаквания…
- Смятам, че дневният ред не се определя от местната власт, а от даденостите. Не сегашната администрация или предходната са виновни, че хиляди млади хора напускат Русе и страната…
- В случая обаче, е възможно един процес да бъде управляван, прави ли се това?
- След като конкретизираме този въпрос, ето и конкретен отговор. Според ЗОБ, тъй като е нещо, което е на дневен ред, бюджетът е писмен образ на политиката, която води местната власт и от него могат да се направят много заключения. Т.е., в частта за младежта и спорта, сумата се намалява тази година. Въпреки че проектът за бюджет за 2012 г. е над милион по-голям от отчета за 2011. Също така, не споделям затварянето на маломерните училища, тъй като това води до обричане на даденото населено място.
- Впечатление вече прави, че и управляващите в Об. съвет се съобразяват с твоите, или на БСП предложенията, отчитат ги като разумни?
- Този извод е неточен в две направления - управляващото мнозинство първо: не се съобразява само с моите предложения или с предложенията на БСП, това е първата неточност. А второ, не може да става въпрос за съобразяване въобще. Единствено някои от моите предложения, които са приети за уместни и законосъобразни, след много убеждения от моя страна, бяха приети от колегите от мнозинството. Не може да се прави обобщаващ извод, че всички мои предложения се приемат.
- До каква степен смяташ е редно да се правят корекции на предложения, които вече са минали и са приети в комисиите?
- Органът на местно самоуправление е Об. Съвет и пряко избраните общински съветници в него. Комисиите са помощен орган. Още повече, че технологично няма достатъчно физическо време всеки един съветник да се запознае в детайли с един или друг документ, да изиска допълнително материали от администрацията. Затова е нормално да има и в залата дебат, не медийна изява, а същински дебат. В залата е мястото, където заинтерисованите граждани могат да чуят на живо конкретните политически позиции и отстояването им като различни от тези на администрацията…
- Не смяташ ли, че в Русе общественият дебат, дневният ред остава заглушен от този в национален мащаб. Къде бъркаме, за да няма достатъчно местна инициатива по редица важни за обществото въпроси. Дори като този, за пестене на храна и др.?
- Многото силно политическо противопоставяне във времето в обществото отврати до голяма степен хората от политиката. Те не искат да участват в инициативи, които са партийно поставени. Явно по-активните са в столицата, а тук сме техни последователи. Много местни въпроси, които чакат своето решение, също чакат от години…
- Например?
- Русенци трябва да търсят и предлагат решения на своите ежедневни въпроси, когато те във времето са останали нерешени. Дали за записване в детските градини, дали да някакви документи, които администрацията трябва да издаде, е без значение. Просто гражданската активност трябва да се събуди и да се подкрепя. Русенци трябва да бъдат обучавани, възпитавани да обичат града си от семейството, през училище и в обществените структури, да живеят с чувството на достойнство, че са граждани на град като Русе.
- В каква посока смяташ че трябва Русе да се развива?
- Русе има план за развитие. Това е задължение на града ни, а не добра идея на някой предходен кметски екип. Това произтича законово. В този план са заложени само икономически показатели. Русе няма, обаче, стратегия, средна и дългосрочна, не сме решили, какъв град ще стане Русе - ние нямаме визия, облик, който да даде естествена насока на развитие…
- Но ГЕРБ вече работи и прокламира план 2020?
- Това е програма на ЕС. Тя задължава всички държави-членки да изготвят такива на база на широк обществен дебат. Не считам, че структурите на ГЕРБ са този широк обществен дебат. Има изработен план 2020 и от БСП, в който участвах и аз. В него са формулирани целите на държавата – цели, принципи.
- Няма как да избягаме и от темата за БСП- Русе. След два месеца ще има избор на ново партийно ръководство. Имаш ли и е редно да имаш отношение към това кой ще е новият или ще е старият лидер?
- Разбира се, че имам становище, какъв следва да е новият ни общински председател. Имам в себе си изработена представа, какъв той следва да бъде. До момента няма официално представени кандидатури, а се убедихме, че често пъти очевадно очакван и спряган от нас кандидат не става такъв в действителност. Затова след официалното представяне на конкретни имена, след запознаване с техните виждания за развитие на РПО, ще направя своя избор.
- Досега спомена две важни решения, които си взел спонтанно. Ако бъдеш предложен, имаш ли в момента позиция?
- Спонтанно не бива да се приема като прибързано, а като решение, взето при бързо променящи се условия. Не смятам, че моментът на обявяване и моментът на вземане на решение трябва да съвпадат. Колкото до моето име, мисля че това не е актуална тема за мен за момента.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай