Четвъртък, 16 Януари 2025

Бизнесът оценява висшето образование в България като най-лошото в региона

 Бизнесът оценява висшето образование в България като най-лошото в региона
Публикация   19 Апр, 2019   /     akcent.bg   /     1241

Предимства за страната са ниските разходи за труд и членството в ЕС, показва анкета на германската търговска камара

    Качеството на академичното образование в България е на дъното в Централна и Източна Европа, а професионалното образование е на 12-о място от общо 15 държави в региона. Това показват резултатите от анкета, проведена през февруари тази година сред 85 фирми - членове на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) в България. Проучването е част от изследване, което се провежда от 15 германски външнотърговски камари в региона. Оценките на представителите на бизнеса показват, че по отношение на академичното образование най-добре се справя Естония, където 86% от анкетираните са доволни от качеството. За сравнение, в България положителни оценки са дали едва 56% от фирмите, а средното за региона е 77%.

   България е лидер по отношение на данъци, като оглавява списъка в ЦИЕ по данъчна тежест (91% от анкетираните са доволни), а българската данъчна система се нарежда на второ място след естонската.

    Плюсове и минуси

   Най-високо оцененото предимство на България за представителите на бизнеса е членството на страната в ЕС, като 98% от анкетираните са доволни от този факт. Ниската данъчна тежест и система като цяло, както и цената на работната ръка също са сред плюсовете на страната за анкетираните компании.

   От друга страна, ниските заплати са придружени от слаби оценки по отношение на наличността на специализирана работна ръка - едва 37% от мениджърите са доволни от това, което се предлага на българския пазар на труд. Това е една от най-лошите оценки в ЦИЕ, като средно за региона доволните са 47%. Лидер е Литва, където 77% от бизнеса дават положителни оценки. Пред България са общо десет държави, сред които и Албания, Полша, Естония и Македония.

   Много са недоволните и от борбата с корупцията и престъпността в България - близо две трети от представителите на бизнеса дават негативни оценки. Тук отново лидер е Естония, където цели 91% са от средно до много доволни от усилията на властите.

                     Икономически очаквания

         Малко над половината от участниците в анкетата оценяват текущата икономическа среда като задоволителна, а 42% я считат за добра. Същевременно едва една четвърт считат, че българската икономика ще се подобри тази година, а 60% залагат на запазване на състоянието от миналата година.

   Представителите на бизнеса са по-оптимистично настроени за финансите на собствените си предприятия, като 57% залагат на подобрение през тази година и 37% планират да увеличат разходите си за инвестиции. Под една трета обаче планират да наемат нови служители, а 64% няма да променят числеността на персонала си.

   На въпроса дали излизането на Великобритания от ЕС ще се отрази на компанията им 61% от анкетираните посочват, че няма да има ефект.

   Източник: Капитал



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha