Неделя, 22 Декември 2024

Новият АГ-комплекс ще бъде открит на Бабинден

Новият АГ-комплекс ще бъде открит на Бабинден
Публикация   20 Ян, 2012   /     akcent.bg   /     819

Направили сме всичко възможно жените и новородените да имат най-добрите условия, твърди директорът на МБАЛ д-р Вичев

   Откриването на новия АГ-комплекс  ще се състои на 21 януари /събота/ от 13,00 часа. На събитието по предварителна информация се очаква да присъства министър-председателят Бойко Борисов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, депутати от Русенския избирателен район, ръководители на фирми, участвали в строежа.

Ето и хронология на изграждането на това съвременно и важно за русенки здравно заведение през погледа на д-р Минчо Вичев, директор на МБАЛ- Русе

"Намеренията за преустройство на блок "Д" от старата сграда на болницата датират още от 1999 година. В периода от 1998 година до 2000 година в болницата се извърши преструктуриране с намаление броя на леглата на всички отделения. Така тази сграда беше освободена. Още тогава изчислихме, че разходите за подръжка на сградата на АГ-комплекса на ул. "Николаевска" възлизат на не по-малко от 250 000 лева годишно. Вероятно икономията за болницата сега ще бъде още по – значителна след прехвърлянето му в рамките на болничния комплекс.

Въпреки лошите битови условия, русенският АГ-комплекс вече 15 години работи с резултати, които го поставят на едно от първите места в България - с най-ниска детска смъртност и с нулева смъртност на родилки. Сега новият АГ-комплекс ще предоставя много по-добри възможности както за родилките, така и за персонала.

За съжаление строителството му започна много по-късно след обявеното намерение. Първата сума за проектиране получихме през 2004 година от тогавашното правителство. През пролетта на следващата година бяха отпуснати пари за подготвителни работи, тъй като трябваше да се изместят трасетата на инфраструктурата, които оставаха под новата сграда. В края на 2005 година бяхме готови за реалното строителство, но тогава Министерството на здравеопазването обяви, че няма възможност да финансира този обект и той беше временно замразен. В края на 2006 година строителството започна. В следващите 5 години обаче то отново спираше и започваше. През 2011 година правителството отпусна сумата от 3 млн. лева, което ни разреши да завършим изцяло обекта и да го оборудваме частично. Парите постъпиха на три транша - единият беше през месец май, а другите два - през декември. Общата стойност за изграждането на новия АГ-комплекс възлиза на 8,5 млн. лева.

При строителството и обзавеждането му са използвани много нови технологии. Всички помещения - битови и медицински, са покрити със специална "винилова" настилка, която освен че има антимикробни свойства, е много устойчива. 

Стените в родилните и операционни зали са покрити със стъклени плочи, които излъчват сребърни йони. Това гарантира стерилност на помещенията без да бъдат използвани други препарати.

Битовите условия за пациентките също са на ниво. Всяка стая е оборудвана с легло, гардероб, шкаф и телевизор. Повечето от стаите са за една родилка с бебе, като има и стаи за две майки с две бебета, както и стаи за майки без бебета – децата са в отделна стая. На всеки етаж са обособени и ВИП стаи със собствен санитарен възел.

В родилното отделение в АГ-комплекса има 35 легла, "Гинекология" е с 20 легла плюс 7 интензивни, а отделение "Патологична бременност" е с 18 легла. В "Неонатология" има изключително добри възможности за отглеждане на всички новородени, като акцентът пада върху интензивния сектор, където ще бъдат обгрижвани деца в тежко състояние или след преждевременно раждане с ниско тегло. Планирали сме и отделно помещение, в което ще бъдат доотглеждани недоносените бебета до изписването им вкъщи, без да се налага превеждане в Дом майка и дете.

В новия АГ-комплекс сме направили всичко възможно жените и новородените да имат най-добрите условия, които да мотивират и персонала за още по-високи резултати.”

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha