Българската левица все по-често изразява екстремни позиции, твърде много се радикализира и вече не прилича на себе си.
Така политологът Даниел Смилов коментира в сутрешния блок на бТВ бойкота, който БСП обяви на парламента. Както е известно, депутатите на Корнелия Нинова отказаха да участват в работата на Народното събрание с мотива: "несъгласие с измененията в Изборния кодекс". От левицата поставиха като условие ревизия на текстовете, ГЕРБ (по разпореждане на премиера Бойко Борисов) се съгласи да измени само тези, свързани с преференцията. Президентът Румен Радев наложи вчера вето на част от ИК и призова БСП да се върне в залата, но оттам отказаха. По повод бойкота управляващите внесоха предложения в правилника за орязване на депутатските заплати при системни отсъствия.
"Големият проблем не е в това дали вземат пари или не, а защо го правят. Имаха аргумент с преференцията, отбелязаха си червена точка, нормално беше да влязат обратно", коментира Смилов.
И посочи какво според него всъщност целят социалистите с този продължаващ бойкот:
"Освен да се радикализира ситуацията с цел да се свали правителството. БСП твърде много се радикализира и започна да изразява едни екстремни позиции. Вече не прилича на себе си. Програмата й вече не прилича на програма на социалистическа партия, има разнобой и с ПЕС."
"Бойкотът е крайно средство. Ако приемем, че Изборният кодекс е крайна ситуация, обществото може да го разбере. Но обикновено това се случва знаково - излиза се за ден-два и после се връщаш в залата. Защо се прави - да се свали правителството. Да се покаже, че мнозинството не може да си събере кворума. Ако ти наистина си парламентарна партия и смяташ, че парламентът е за вършене на политика, трябва да си там", разкритикува бойкота на левицата Буруджиева.
"Но вижте за какво говорим ние - в цяла Европа има битка на ляво и на дясно, а БСП се занимава с някакви други неща и никой не знае с какво. Сега до април ще се занимават с листата и ще започнат едни скандали..."
Според двамата политолози "машинното гласуване не е въпрос на права, а по-скоро на целесъобразност". И такова трябва да има в големите секции, за да се даде възможност на повече хора да гласуват.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай