Върви ли светът към нова криза? Глобалните рискове се засилват, но, изглежда, воля за справяне с тях липсва. Вместо това разделението се увеличава, пише Капитал.. Светът преминава в нова фаза, доминирана от фокуса върху собствената държава. В много страни и по множество въпроси изглежда привлекателна идеята "да си върнем контрола" - било от политически противник, било от някакви наднационални и международни организации.
Това са едни от основните изводи в годишния доклад на Световния икономически форум в Давос (WEF). Форумът започва следващия вторник и с наближаването му е публикуван докладът, основан на разговори с около 1000 представители на властта, бизнеса и науката. На базата на тези разговори авторите определят най-големите заплахи за глобалната икономика през 2019 г. - световната търговска война, растящото политическо напрежение на планетата, кибератаките и промените в климата. Те отбелязват, че през миналата година макроикономическите рискове се изостриха, нестабилността на финансовите пазари се увеличи и предизвикателствата пред глобалната икономика станаха повече.
"Енергията се изразходва за консолидиране или възстановяване на контрола на национално ниво, което рискува да отслаби колективното реагиране на възникващите глобални предизвикателства. Затъваме още по-дълбоко в глобални проблеми, от които ще е трудно да се измъкнем", заявяват авторите на доклада.
Глобалните заплахи
В текста се казва още, че темповете на икономически растеж са достигнали максималния си предел. Докладът, който анализира глобалните рискове и тенденции за следващите 10 години, акцентира върху това, че забавянето на китайската икономика предизвиква особено притеснение.
През октомври Международният валутен фонд посочи нарастващите бариери пред търговията и снижи прогнозата си за глобалния растеж през 2019 г. с 0.2 пр. пункта заради забавянето на американската и китайската икономика. "Просто не ни остана сух барут, за да се справим със забавянето, до което може да ни доведат сегашните събития", каза на пресконференцията Борге Бренде, президент на WEF.
Авторите на доклада предупреждават също, че икономическа политика, която в миналото е позволявала на съперници да получават взаимна изгода от търговските си отношения, днес често се разглежда като инструмент за стратегическа конкуренция. Търговията беше двигателят на прогреса, но тази тенденция отслабва и следващите месеци ще са с решаващо значение за укрепване на доверието, тъй като най-големият риск е отсъствието на желание за сътрудничество, обяснява Бренде.
Разхлабената киберсигурност, която води до масови измами и кражби на данни, също е смятана за значителен глобален риск от участниците в допитването за целите на доклада. Нерегламентираният достъп до данни засегна милиони хора в света през 2018 г. "Потенциалната уязвимост на важна технологична инфраструктура все повече се превръща в проблем на националната сигурност", става ясно още от документа.
Девет от десет експерти на WEF (91%) очакват през 2019 г. изостряне на икономическото и политическото противопоставяне между основни държави в света. Миналата година най-големите рискове бяха повратът на пазарите, популизмът на политиците и прекалените очаквания спрямо технологиите.
Сред предположенията за това какво може да очакваме през тази година са пробив при квантовите компютри, т.нар. монетарен популизъм и остри емоционални реакции към изкуствения интелект.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай