Петък, 27 Декември 2024

Сарийски: Икономиката е силно зависима от политиката на централните банки

 Сарийски: Икономиката е силно зависима от политиката на централните банки
Публикация   18 Дек, 2018   /     akcent.bg   /     658

   Влиянието на политиките на централните банки е много силно и над икономиката на България. Възможно е краят на програмата за количествени улеснения на Европейската централна банка (ЕЦБ) и новият курс в политиката ѝ да имат доста неблагоприятно отражение върху нея. Този коментар направи икономистът доц. Григор Сарийски в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

   „Ограничаването на ликвидността ще доведе до забавяне на темповете на растеж на икономиката в еврозоната. Напълно е възможно скоро да видим някакви алтернативи на настоящата политика на ЕЦБ – от нулевите нетни покупки, които очакваме от началото на следващата година, да се премине към някакви отново положителни покупки, съчетани с увеличението на лихвените проценти“.

   Увеличението на ликвидността в еврозоната се отразява и на България, посочи още Сарийски.

   „Огромна част от банките, които оперират в у нас, имат централи, които имат достъп до безлихвеното финансиране от ЕЦБ. Именно по тази линия в България доста бързо намаляха лихвените проценти. Увеличението на ликвидността в еврозоната ще се отрази и на България, макар тя да не е част от нея“.

   Сарийски коментира и варианта да се използва част от бюджетния излишък за дострояването на АМ „Хемус“, като според него това не е най-подходящото решение.

   „В крайна сметка парите не достигат, а в такъв случай те трябва да са насочени към най-належащите нужди. Изграждането на инфраструктура не е част от тях при положение, че у нас не достигат разходите за социална защита“.

   Гостът коментира и причините, които намаляват чуждестранните инвестиции в България. Като основна сред тях той изтъкна лошата защита на правото на собственост. По този показател страната ни се нарежда на 118-о място в класацията на Световния икономически форум, а Румъния е с около 50 места по-напред от нас, отбеляза той.

   „Каквото и да пише в докладите на Европейската комисия, паричните потоци, които отиват към Румъния и бягат от България, са достатъчно показателни за фактическата обстановка у нас“.

Тагове : политика , банки ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha