Румънците гласуват на референдум днес и утре дали искат бракът да бъде определен в конституцията на страната като съюз между мъжа и жената, а не между "двама съпрузи", пише "Гардиън". Резултатът ще има малък практически ефект, предвид, че еднополовите бракове не са законни в Румъния.
Според негови критици обаче управляващите опитват да използват вота, който бе иницииран от консервативна неправителствена организация, наречена "Коалиция за семейство", като тактика за отклоняване на критиките, свързани с върховенството на закона в страната. "Идеята е да се отклони общественото внимание от обвиненията в корупция и това се прави за сметка на ЛГБТ общността", коментира Теодора Йон-Ротару от организацията Accept. По думите й през изминалите три седмици е имало засилване на речта на омразата, което допълнително е влошило и без това трудната ситуация с ЛГБТ хората в консервативната страна.
Управляващата в Румъния Социалдемократическа партия е обвинявана в Брюксел заради все по-авторитарното си управление, а нейният лидер Ливиу Драгня бе осъден за злоупотреба със служебно положение и получи присъда от три и половина години затвор. Той ще обжалва следващата седмица ден след референдума. Драгня бе активен в кампанията за референдума. "Много хора се страхуват, че това, което се случи в други страни, може да стане и тук, например човек и животно да сключат брак", заяви той през седмицата. В телевизионен клип, за който се смята, че са платили социалдемократите, се казва, че гласуването с "да" ще запази брака между мъж и жена, а с "не" ще отвори пътя към еднополовите бракове и към това "четирима мъже да се оженят за три жени или един мъж да се ожени за смокиново дърво".
По-голямата част от политическата опозиция подкрепи кампания да се гласува с "да", а тези против референдума го определиха като загуба на време, имайки предвид, че поддържането на гей правата не е тактика, носеща гласове, отбелязва "Гардиън". Правителството направи всичко възможно, за да гарантира, че референдумът ще бъде валиден – намали прага за избирателна активност от 50 на 30 процента и позволи гласуването да се проведе в два дена. Почти няма съмнение, че гласовете ще са основно в подкрепа на промяната. Не е ясно обаче дали избирателната активност ще бъде достатъчно висока за задължителен резултат.
Опипване на почвата "Файненшъл таймс" коментира, че вотът може да се окаже по-важен, отколкото изглежда на пръв поглед. Изданието отбелязва, че референдумът ще е първият, който ще се проведе в условията на разхлабен контрол и намален праг за избирателна активност. Това го превръща в потенциална проверка дали управляващите в Румъния социалдемократи – остро критикувани от Брюксел за действия, подкопаващи върховенството на закона и борбата срещу корупцията – биха могли да разширят властта си чрез референдум.
Според "Файненшъл таймс" допитването, което ще струва до 40 милиона евро, е важен тест за румънската демокрация и представителен вот за популярността на Драгня. Организации, подкрепящи правата на ЛГБТ общността, обявиха бойкот с надежда да не се достигне бариерата от 30% избирателна активност. Ако обаче вотът бъде валиден, това вероятно ще окуражи правителството да опита да направи по-значителни конституционни промени и да ги прокара чрез референдум. Брюксел ще следи внимателно. ЕС все повече се опасява, че Букурещ се присъединява към Унгария и Полша в отстъплението от ключови въпроси, свързани с върховенството на закона.
В сряда в Европейския парламент румънският премиер Виорика Дънчила отхвърли критиките и поиска Букурещ да бъде третиран като равен партньор. Какъвто и да е резултатът от вота, Румъния изглежда е в несигурна ситуация, докато се подготвя да поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС през януари, допълва "Файненъл таймс".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай