Събота, 18 Януари 2025

В България има още 48 изключително опасни за шофьорите места

В България има още 48 изключително опасни за шофьорите места
Публикация   02 Септ, 2018   /     akcent.bg   /     1126

Държавните органи са виновни за хаоса и нарушенията в пътностроителните процедури

   В страната има 48 опасни участъка, подобни на този край Своге, където при катастрофа с автобус в събота загинаха 17 души, а 21 бяха ранени. Това потресаващо признание направи министърът на регионалното развитие Николай Нанков по Нова тв. От думите му се разбра, че пътуващите по българските шосета всъщност играят на руска рулетка - опасните места, където колите могат да изхвърчат от пътя, защото лошото сцепление с настилката ги прави неуправляеми, са не едно-две, а десетки. При това министерството не намира за необходимо дори да съобщи участъците на шофьорите. Министърът "успокои", че "високорисковите отсечки се ремонтират приоритетно". Ако приоритетното ремонтиране е като на участъка при Своге, който за ден отне живота на 17 души, калпавият асфалт ще продължи да взема жертви.
   Повечето коментари след трагедията са, че некачественият ремонт, извършен от "Трейс Своге", е основната причина за трагедията край Своге. Това твърдят ръководните фактори от МВР, транспортното и строителното министерство, от Агенция "Пътна инфраструктура" и от неправителствените организации.
   Въпросът е защо месеци наред държавните органи не са намерили начин да принудят изпълнителя да вземе мерки и защо не са потърсили алтернативно решение.
   Пътната агенция се оправда, че пет пъти "молила" изпълнителя "Трейс Своге" да се погрижи за опасната отсечка и дори му поставила срок това да стане до 15 август,но фирмата така и не откликнала. Сега Нанков се заканва да усвои банковата гаранция, дадена от "Трейс Своге", и парите да отидат за ремонт. Защо това не се е случило по-рано, не е ясно.
  След трагедията край Своге министър Николай Нанков обеща, че всички длъжностни лица, които със своето действие или бездействие са допринесли за нея, ще понесат отговорност. "Защо е предписан този асфалт и приет по този начин, е работа на процесуално-следствените органи да установят. Ние ще окажем пълно съдействие", каза той. Прокуратурата вече съобщи, че работи по хипотезата за лошия асфалт.
  Според обясненията на ресорния министър през 2016 г. 20-членната комисия е подписала Акт 16 за пътя без никакви забележки. Дефектите започнали да излизат наяве впоследствие. Експертни групи установили 22 проблемни места по пътя убиец през март 2018 г., а след това и през юли. Бил съставен и констативен протокол, но обединението "Трейс Своге" не подписало констатациите.
  "Колегите от АПИ са били уведомени на 19 август, че предписанията не са изпълнени. Държавата може да си търси правата по съдебен ред", посочи Николай Нанков. 
   Версията на фирмата изпълнител се основава на различна хронология. Според председателя на надзорния съвет на "Трейс груп" Николай Михайлов проектът е изпълнен точно според заданието. "Цялата техническа спецификация е одобрена от АПИ, включително типът на използвания асфалт и цената му. Обектът е втори клас и не е предвиден да носи максимално натоварване", обясни по БНР инж. Михайлов. И подчерта: "Обектът в същината си е работен 2013-2014 г., а 2016-а е приет с Акт 16, въпреки че вече се е експлоатирал от години. През последните години участъкът не е поддържан от "Трейс". Нашият ангажимент е единствено свързан с евентуални възможни дефекти – отговорност на изпълнителя, които се появяват по трасето в гаранционния двугодишен срок. За 4-годишния период установените такива не са съществени и/или възпрепятстващи или застрашаващи безопасността на движението", твърдят от "Трейс груп".
  От строителната компания обясняват, че проблемите с настилката се дължат на претоварването на трасето. Заради ремонтите по "Хемус" тировете бяха пренасочени през Искърското дефиле и това е причинило проблемите с пътя край Своге, твърдят от "Трейс", като изтъкват, че отсечката е част от второкласната пътна мрежа и не е проектирана за тежък трафик. Остава неясно защо пътната агенция не е съобразила, че това шосе е алтернатива на магистрала "Хемус" и трябва да бъде пригодено за интензивно движение - особено след като скоро&nbsp;магистралите ще станат платени с въвеждането на тол системата.</p>
<p>Тънкият момент в случая се корени в термина "въвеждане в експлоатация".&nbsp;За "Трейс" това е моментът, в който ремонтираният участък е бил изцяло пуснат в движение, което се е случило през 2014 г. Но всъщност меродавно е пускането след подписване на Акт 16, когато обектът е инспектиран от приемателна комисия. Това е стар порок на процедурите в строителството у нас - и блокове, и пътища се пускат в експлоатация, без да са били огледани от А до Я и одобрени от приемателна комисия. Така през 2009 г. гръмна новината, че новите отсечки по магистрала "Тракия", "Струма", "Хемус"&nbsp;са отворени за движение, без за тях да има издаден Акт 16. Премиерът Бойко Борисов лично преряза&nbsp;лентата на незавършена магистрална отсечка - само за да се похвали пред еврокомисар с успехите на българското правителство.
            Ремонтът на пътя до Своге се проточил 4 години
   Рехабилитацията на пътя Своге, на който стана тежката катастрофа в събота, е започната през 2011 г. и е трябвало да приключи за 24 месеца. По неясни причини обаче пътната агенция е разрешила удължаване на срока с още 23 месеца,като основните строителни дейности са&nbsp;приключили през 2014 г. Изпълнител на проекта е обединението "Трейс Своге" ДЗЗД, а фирмата надзорник е "Пътконсулт 2000" ЕООД. Цената на ремонта е 23.6 млн. евро, като 65% са заем от Европейската инвестиционна банка, а 35% - от държавния бюджет.
  ДЗЗД "Трейс Своге" е създадено специално за изпълнението на проекта. В него влизат "Трейс груп", която държи 60%,и дупнишката "Мегаинвест - холд" с 40%. Пътят е алтернативна връзка на Северозападна България със София, със Своге и Мездра, както и с много туристически обекти в Искърското дефиле.
  Документацията по обществената поръчка за рехабилитация на пътя убиец не е публикувана. В интернет е качена само поръчката за избор на надзорник на строителните работи.
  ВЪПРОСИ БЕЗ ОТГОВОР
 Защо гаранцията за рехабилитацията на пътя е само две години?
Защо са изминали две години от изпълнението на ремонтните работи до приемането на пътя с Акт
Каква е ролята и каква е отговорността на т.нар. инженер-консултант - фирмата за строителен надзор- в случая това е "Пътконсулт 2000" ЕООД?
  Има ли нарушения в работата на обединението "Белмекен 2015" ДЗЗД, което има договор с АПИ за поддръжка на пътищата в Софийска област, включително и за зловещата отсечка край Своге?
  Защо пътната агенция не е завела дело срещу "Трейс Своге",която е отказала да подпише протокола за установени дефекти и да ги отстрани в гаранционния срок?„
  "Трейс Груп" е милиардер от обществени поръчки
 "Трейс груп" от години е сред титаните в пътното строителство. Особено забележителни са успехите й при управлението на Бойко Борисов. „Трейс“ взе обществени поръчки за изграждане на участъци от пътища, километри от метрото и жп инфраструктура за над&nbsp;половин милиард лева. Нейни обекти са&nbsp;лот&nbsp;2 на магистрала „Тракия“, връзката на „Хемус“ със&nbsp;Софийския околовръстен път, рехабилитацията на&nbsp;жп линията Пловдив -&nbsp;Бургас“&nbsp; и др. Компанията бе ангажирана с изграждането на третия лъч на столичното метро, на отсечки от магистралите "Хемус" и "Тракия", с ремонта на бул. "Цариградско шосе", с обходните пътища на Враца и Монтана и т.н. От началото на 2007 до края на 2017 г. самостоятелно или в консорциуми "Трейс груп холд" е спечелила 108 обществени поръчки за общо лева, разкри в. "Банкеръ".
   През 2017 г. компанията отчете консолидирани нетни приходи от продажби на стойност 314.3 млн. лв., което е ръст с близо 20% спрямо 2016 г.След катастрофата акциите на холдинга поевтиняха с 4.76%. От началото на година ценните книжа на "Трейс" са изгубили от стойността си.
 Така изглежда зловещият път край Своге, установи проверка на Института за пътна безопасност. 


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha