Volkswagen обяви плана си за трансформация на компанията от масов производител на автомобили до доставчик на транспортни услуги, след като представи нова услуга за споделени пътувания. Компанията обещава и дигитални придобивания като част от 3.5 млрд. евро инвестиции в автомобили от следващо поколение.
Планът
Проектът ще започне в Берлин, където производителят ще пусне 2000 електромобила до края на второто тримесечие на 2019 г. под марката We share, която ще конкурира DriveNow и Car2Go на BMW и Daimler, които неотдавна обявиха, че ще работят заедно в сектора.
Volkswagen също така планира нови технологични придобивания, които ще станат факт "със сигурност преди Коледа", заяви Юрген Щакман, ръководител на продажбите за Volkswagen, в интервю за Bloomberg.
Новите технологии
Производителите на автомобили бързо навлизат в нови области, за да се възползват от технологиите, които променят старите бизнес модели в сектора. В стремежа си към придобиване на ноу-хау Volkswagen наскоро се опита да купи американската компания за самоуправляващи се автомобили Aurora, но без успех.
Главният изпълнителен директор на Volkswagen Херберт Дийс сподели пред германския вестник Handelsblatt, че компанията планира нови партньорства и придобивания на софтуерни компании, за да влезе в новата ера на сектора - електрически и самоуправляващи се автомобили. "Да направим правилно цифровата трансформация беше по-важно от преминаването към електрически автомобили", каза Дийс.
Новите проекти трябва да разграничат компанията от дизеловия скандал, който я разтресе преди време.
Новият стартъп
We share ще бъде използван като пакет от мобилни приложения, до които клиентите на VW ще имат достъп. Услугите ще включват електронно плащане за паркиране, доставка в автомобил, проследяване на цената на горивото и локализиране на сделки от търговци на дребно. Проектът има за цел да генерира годишни приходи от 1 млрд. евро до 2025 г. Системата We share ще добавя повече от 10 милиона потребители всяка година.
Пикът на продажбите на коли
Новият софтуер ускорява прехода към тъй наречения пик на колите - когато продажбите на частни автомобили в западния свят ще достигнат максималния си пик, преди да паднат. Изправени пред нова конкуренция, варираща от Uber до Waymo и малко известни стартиращи фирми, производителите на автомобили наливат милиарди, за да се превърнат в компании за мобилност.
Технологията на VW например ще позволи на собствениците на коли да дават под наем собствените си превозни средства, като предават цифрови ключове на други потребители.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай