Коалиционните партньори Волен Сидеров и Валери Симеонов все си намират нови теми за престрелки помежду си - шума в заведенията по морето, лобистки закони, коалиционни назначения и др. Социолози и политолози коментираха за "Дневник" какви са причините и каква е целта на постоянните конфронтации.
Димитър Димитров: Несигурност заради европейските избори
В основата стои опасението на "Атака", че Валери Симеонов работи по свой политически проект, който ще пробва на европейските избори и който е свързан с подчертано топлите му отношения със СДС. Симеонов се съпреживява като наследник на синята идея.
Ако патриотичната тройка не се яви с една листа, съществува вероятност да се изостри конфронтацията между тях, което да доведе до непредставяне в Европейския парламент. Нямам представа кой точно е нарочен от различните партии да стане евродепутат, но вероятно водачът на листата ще бъде настоящият евродепутат Ангел Джамбазки. В рамките на тази несигурност всеки се опитва да притисне партньора.
Волен Сидеров се опитва психологически да атакува Валери Симеонов и вероятно крайната му цел е патриотичната коалиция да се яви с една листа. Иначе съперничеството между тях има дълга история. Те са хора, които се познават от много години, кумували са си.
Петър Чолаков: Борба за оцеляване
Още при формирането на правителството казах, че когато започне да се срива рейтингът на "Обединените патриоти", ще започнат критиките им към Борисов и конфликтите и обвиненията помежду им. На изборите получиха подкрепа от 9.31%, а сега имат около 5%. Борбата им е за оцеляване. Има и театралност. Има и заявки, че може да не са заедно на следващи избори.
С острите конфликти искат да покажат кой е по-голям защитник на патриотичните идеи. Красимир Каракачанов е най-харесван. На Валери Симеонов рейтингът му се срина, после малко се повиши покрай акцията срещу лобистките закони. Волен Сидеров е в най-неблагоприятна позиция. Покрай акцията за шума по заведенията на морето ги наричам дископатриоти.
Татяна Буруджиева: Силни са в опозиция
При втората година на едно управление нарастват исканията на хората; очакванията да се изпълнят предизборните обещания; разочарованието, че някои неща не се случват. При едно коалиционно управление от втората година нататък партньорите се мъчат да докажат, че са най-добрите и по-верните на гражданите.. Напреженията вътре в "Обединените патриоти" са очаквани от гледна точка на това, че всеки в момента се позиционира спрямо европейските и местните избори, за да може да бъде в добра кондиция за парламентарните.
Напрежението според мен се изостря заради формирането на листата за евроизборите. Моите впечатление от европейските държави е, че по-радикално настроените партии, които успяха да влязат във властта, сега ще търсят по-силно представителство в Европейския парламент. Границата от 7.5% за европейските избори патриотите могат да прескочат само заедно, но как ще се разберат за листата. Възможността да се явят заедно на изборите доста се поразтресе в края на политическия сезон. И пред избирателите ще е трудно да се покаже едно обединено лице.
Присъствието на "Обединените патриоти" във властта е доказателство, че те са добри като опозиционни партии. Партиите са силни единствено и само в опозиция. Начинът, по който се държат, няма общо с нормите и изискванията към партиите във властта.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай