Европейската комисия наложи на "Гугъл" глоба от 4.34 млрд. евро по казуса за "Андроид", съобщи еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестеген.
Според Брюксел компанията е наложила ограничения върху операционната система в полза на собствените си продукти, така че да гарантира монопола си сред онлайн търсачките. Тя трябва да прекрати това в идните 90 дни или ще понесе допълнителни наказания от 5% от дневния оборот на компанията майка "Алфабет". От търсачката вече обявиха, че ще обжалват.
Комисията смята, че "Гугъл" е задушила избора и иновациите при редица мобилни приложения и услуги, като е преследвала цялостна стратегия по отношение на мобилните устройства, целяща защита и разширяване на господстващото ѝ положение при общото търсене в интернет.
"Гугъл" е изисквала от производителите да инсталират предварително неговия браузър Chrome и неговото приложение за търсене Google Search, за да им предостави лиценз за своя магазин за приложения Play Store. Освен това е извършила плащания до определени големи производители и оператори на мобилни мрежи, при условие че инсталират предварително и ексклузивно приложението Google Search на своите устройства; a също така е попречила на производителите, желаещи да инсталират предварително приложения на Google, да продават мобилни устройства, работещи с алтернативни версии на Android, които не са одобрени от Google (т.нар. "форкове на Android"), обясняват от ЕК.
"Гугъл" вече е изправена пред две други обвинения - че промотира свои продукти в търсачката вместо тези на конкурентите си, и че AdSense е попречил на уебсайтове на трети страни да се снабдяват с реклами, свързани с дадено търсене, от конкуренти на Google.
Миналата година ЕК наложи на компанията рекордната глоба от 2.42 млрд. евро за злоупотреба с доминиращо положение на пазара.
Днешното решение вероятно ще засили още повече напрежението между Брюксел и Силициевата долина, отбелязва "Политико". "Майкрософт", "Гугъл" и "Интел" вече дължат общо 6 млрд. евро в глоби, като се изключи днешната. Комисията поиска и "Епъл" да върне 13 млрд. евро в данъци на ирландското правителство – нещо, което Ирландия и производителят на "Айфон" обжалват.
То вероятно ще е само началото на продължителна правна битка, която може да стигне и до Съда в Люксембург.
Според комисията "Гугъл" се намира в господстващо положение при предоставянето на услуги за общо търсене в интернет, както и при поставянето на реклами при търсене на уебсайтове на трети страни в цялото ЕИП, с пазарен дял съответно над 90% и 80%.
Господстващото положение само по себе си не представлява проблем по нормативната уредба на ЕС за конкуренцията. Предприятията с господстващо положение обаче носят отговорност за това да не злоупотребяват със своята мощна пазарна позиция, като ограничават конкуренцията както на пазара, на който те са с господстващо положение, така и на съседните пазари.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай