Понеделник, 23 Декември 2024

ГЕРБ променя правилата за обществените поръчки само месец след като ги прие

Публикация   21 Дек, 2011   /     в-к    /     443

През ноември праговете за провеждане на търгове бяха свалени драстично, сега се увеличават с 10%


     Управляващите поставиха своеобразен рекорд - Законът за обществените поръчки (ЗОП) ще бъде ремонтиран само месец след като последните поправки бяха одобрени от парламента. Тогава по предложение на правителството депутатите свалиха драстично праговете за задължително провеждане на обществени поръчки. Сега, пак по предложение на министрите, те ще бъдат повишени.
     Това се случва на фона на зачестилите критики от страна на бизнеса, че непрестанните промени на правилата в България стресират местните фирми и отблъскват чуждестранните инвеститори.
    Проектът за нови поправки в ЗОП предвижда праговете да се повишат с 10-15%. Това означава, че държавните ведомства и общините ще са длъжни да провеждат процедура по ЗОП, ако искат да възложат строителни работи за над 264 000 лв. През ноември летвата за поръчки в строителството бе свалена от 1.5 млн. лева на 240 000 лв. За други дейности - за доставка на оборудване, консумативи, за различни услуги, прагът миналия месец бе свален от 110 000 на 60 000 лева, а според новата идея на правителството трябва да се качи на 66 000 лева.
     От мотивите, приложени към проекта за промени в ЗОП, не се разбира защо кабинетът иска последните поправки. Вносителят - Министерството на икономиката, обяснява, че корекциите са заради изисквания на ЕС. Цитирани са и две директиви, с които трябвало да се хармонизира българският закон. Въпросните директиви обаче са стари - от 2004 и 2009 г., и не е ясно какво е попречило на правителството и на парламента да внесат необходимите промени през ноември, когато ЗОП се ремонтира основно.
Още по-неубедителен е другият аргумент на правителството - че иска да вдигне праговете, за да разтовари чиновниците от организирането на търгове за по-дребни поръчки. "Така усилията ще се насочат към стриктно спазване на тежките процедурни правила за поръчки на големи стойности", пише в мотивите към законопроекта. Този аргумент отсъстваше, когато миналия месец праговете бяха свалени значително и беше ясно, че администрациите ще трябва да провеждат търгове за много повече проекти.

На всичко отгоре в мотивите се посочва, че има вероятност в скоро време законът отново да бъде променен, тъй като Еврокомисията планира последващо увеличаване на праговете с нови около 4%.

    Особено странно е гласуването на промените в правителството - набързо и без никакви дебати. Според стенограмата от заседанието на 7 декември министърът на икономиката Трайчо Трайков само съобщава: "Основната цел на този законопроект е да въведе изискванията на директивата, които се отнасят за възлагането на специалните обществени поръчки. Това е почти целият материал и вдигаме праговете с 15%". И премиерът отсича: "Приема се."

 Зам. -председателят на Българската стопанска камара Камен Колев коментира вчера, че новите предложения са изненадващи, при положение че законът е променен само преди месец. "Честите промени на законодателството пречат на бизнеса и създават несигурна среда за фирмите", заяви Колев. Според шефа на строителната камара Иван Бойков промените в праговете са незначителни и няма да объркат плановете на фирмите за участие в обществени поръчки.

    Според предложените поправки при стойност на строителството от 60 хил. до 264 хил. лева възложителите няма да са длъжни да провеждат процедури за обществени поръчки, но трябва да спазват разпоредбите за подготовка на конкурс за проект. Всички държавни или частни компании, които работят в системата на сигурността и отбраната, пък задължително ще възлагат чрез обществени поръчки строителство, ако стойността на проекта надхвърля 4 млн. лв. без ДДС.

    С близо 820 повече са публичните търгове, проведени през тази година, в сравнение с предходната 2010 г., показва справка в Агенцията по обществени поръчки. Тогава са били сключени договори по 15 688 търга, а до момента парафираните договори са 16 507. Най-големият доставчик през тази година е пловдивската болница "Свети Георги" ЕАД, докато през миналата лидер е било друго лечебно заведение - столичната болница за сърдечно-съдови заболявания "Света Екатерина" ЕАД.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha