Научно-приложна конференция за качеството на водата се провежда в Русе с участието на 80 фирми и физически лица, членове на Българската асоциация на водите.. Тя се води от председателя на БАВ инж. Иван Иванов, с участието на инж. Сава Савов, управител на ВиК Русе, члена на БАВ вече 10-та година.
Главният секретар на Асоциацията на ВиК Русе Пламен Спасов посочи, че реформата във водния сектор е резултат както на усърдието на екипа на „ВиК“ ООД Русе, така и на компетентността на експертите от ВиК асоциацията. Той постави акцент и върху доброто качество на питейната вода, бързото отстраняване на авариите, както и сериозната инвестиционна програма, свързана с изграждането на канализация и помпени станции в кварталите „Среда кула“ и „Долапите“. Не на последно място бяха посочени и сериозните инвестиционни намерения на ВиК оператора във всички общини от региона, като ролята на кметовете също беше отчетена.
В трите презентации на ВиК Русе стана ясно, че от преди повече от 100 години русенци пият качествена вода. Единствено наличието на карбонати съсдама минимални проблеми и соли, а те са отлагания върхучерпните прибори. Това се дължи на факта, че водоизточниците са закрити, а карбонатите са в рамките на допустимото.
Интересен за читателите е фактът, че водата е стока, която за разлика от всички останали се контролира най-много. Един път- ежедневно от ВиК, след това переодинчо от РЗИ и също така от РИОСВ за отпадните води.
Ежегодно се извършва и контрол за радиокативност и тежки метали..
По време на двудневния форум ще бъдат дискутирани множество въпроси, стоящи пред ВиК сектора, сред които и контрола върху качеството на питейната вода, проблемите на ВиК операторите, възможностите за финансиране, както и българската позиция по предложените изменения в Директивата за питейните води.
През утрешния ден участниците ще имат възможност да посетят и Русенския Музей на водата, а именно помпена станция „Цветница“.
На конференцията присъстваха заместник-кметът по комунални дейности на Община Русе Наталия Кръстева, представители на министерствата на здравеопазването, регионалното развитие и благоустройството, околната среда и водите, а също и на Комисията за енергийно и водно регулиране, ВиК оператори от страната и др.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай