Общо 83% от българските фирми имат несъбрани вземания, а при повечето те са 10-20% от оборота им, съобщиха от Българската стопанска камара (БСК) и компанията за събиране на дългове "Мост финанс мениджмънт". Резултатите са от тяхна анкета сред 500 български фирми, проведена от 23 ноември до 7 декември. Половината от анкетираните са посочили, че проблемните им вземания са се увеличили спрямо миналата година. Като критерий за просрочени дългове са вземани всички, които не се погасяват в срока на падежа. Конкретните данни за размера на лошите вземания ще бъдат представени в началото на следващата година.
Най-много несъбрани дългове имат компаниите от селското стопанство, добивната и преработващата промишленост (общо 22%). По-малко са те в търговията и услугите – 17 на сто от компаниите в тези браншове. Около една трета от лошите дългове, които компаниите си чакат, са на стойност 10-50 хил. лв. Обичайно, работещите повече с държавни и общински структури имат повече проблеми с просрочени вземания, сочи изследването.
Държавата също е длъжник
Дълговете на държавата към бизнеса само по изпълнени вече обществени поръчки са на стойност 420-470 млн. лв., по данни на БСК. Общо 15% от фирмите са посочили, че имат несъбран дълг от общинска администрация, толкова е делът и на просрочията на държавната. Още 4% са от фирми, където основен дял имат държавата или общини.
Към тези просрочия не влиза ДДС за възстановяване, за което няма точни данни, каза заместник-председателят на камарата Камен Колев. Той съобщи, че в момента разработват пробно пазар на вземания, при който фирми могат да продадат правото си да получат даден дълг. Колев посочи, че засега интерес има повече от купувачи, финансови институции, които се занимават с това, и доста по-малко от продавачи.
Според БСК и "Мост финанс" проблемът с несъбраните дългове е сериозна спирачка за икономиката, а държавата може да се намеси, най-малкото като се издължи на бизнеса. Връщането на 400 млн. лв. нейни дългове ще доведе до погасяването на по-голяма сума от задлъжнялостта между фирмите.
Дълговете свиват производството
Несъбраните дългове са сериозен проблем, защото 30% от дружествата са свили заради това производството си и са намалили доставките, показва проучването. Други 60% са намалили сроковете за връщане на пари. Това са частични решения на много компании за борба с проблемните дългове, посочи Божидар Гергов, изпълнителен директор на "Мост финанс".
В резултат на тези проблеми има бавене банкови дългове и на заплати за персонала. Гергов посъветва компаниите да оформят добре договорите си, за да си гарантират, че после могат по-лесно да вземат дълга. Според него това е една от причините за тези проблеми. Друга е непознаване на контрагентите. Предварителното им проучване е едно от решенията за противодействие на проблема, каза Гергов. Единствено по-големите компании имат отдели, които се занимават със забавените плащания (7%), а много малко се обръщат към специализирани фирми, които да им помогнат – под 15% от запитаните.
Според Гергов има страх да не се развалят отношенията с клиенти и партньори, ако фирма с просрочено вземане се обърне към събирач на дългове. По думите му практиката показва, че това се случва рядко. Макар кредиторите да имат право да поискат несъстоятелност заради просрочено задължение, те много рядко го правят, защото не се знае дали след това ще могат да си го получат, обясни Камен Колев. По информация от БСК около 400 са обявените в несъстоятелност компании през тази година.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай