Неделя, 22 Декември 2024

Среща на ОИЦ-Русе запозна аудиторията с „Транснационални партньорства“ по ОП РЧР и с Европейския корпус за солидарност

Среща на ОИЦ-Русе запозна аудиторията с „Транснационални партньорства“  по ОП РЧР и с Европейския корпус за солидарност
Публикация   30 Март, 2018   /     akcent.bg   /     503

     Информационна среща, посветена на процедура „Транснационални партньорства“   на ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020,  проведе  Областният информационен център – Русе. В нея взеха участие представители на различни институции, неправителствени организации и работодатели.  

      Процедурата е част от координираната транснационална покана на ниво Европейски съюз за набиране на проекти предложения, подчерта в презентацията си експертът Габриела Стефанова. В тази връзка тя обясни какви са специфичните изисквания към всяко проектно предложение. Всеки проект задължително трябва е обвързан с някои от 11-те инвестиционни приоритета на процедурата, а всеки инвестиционен приоритет се характеризира с конкретни допустими кандидати/ партньори, специфична цел и целева група. Тяхното съответствие е условие да допустимост. Партньорството с чуждестранна организация от страните – членки на ЕС е задължително, докато с българска организация – не, обясни още Стефанова.  Тя запозна присъстващите и с останалите Условия за кандидатстване, като обърна внимание на онези тънкости, които при подготовка на предложението задължително трябва да бъдат съобразени. Представи и Платформата за транснационално сътрудничество, в която кандидати/партньори, както и Споразумението за транснационално сътрудничество, е необходимо да се регистрират. Участниците получиха информация за основни понятия по процедурата, както и отговори на свои конкретни въпроси.

      В срещата с презентация участва и Елена Богданова, експерт от Регионалната служба по заетостта. Тя запозна аудиторията с Европейския корпус за солидарност и възможността работодатели  от страните – членки на Общността да разкрият „солидарни“ работни места.  Програмата е създадена през декември 2016 г. по идея на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и се финансира от Европейския фонд за заетост и социални иновации.  Чрез този проект, по който страна е Агенцията по заетостта, могат да бъдат наемани младежи от 18 до 30 години за работа, стажуване или чиракуване. Богданова обясни, че допустимите работодатели са малки и средни предприятия и други организации във всички икономически сектори, но с предимство са тези от здравния и  социалния сектор, помощта за бежанци и опазване на околната среда. В образованието също могат да се наемат за работа младежи от други страни, вече имало заявка от една българска гимназия за учител поанглийски език. Малките и средни предприятия могат да получат фиксирана финансова помощ за покриване на някои от разходите за интеграционната програма за новонаетите млади европейски работници. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha