Не всички касови апарати, а "само" половината ще трябва да бъдат подменени до края на годината заради новите технически изисквания, наложени от финансовото министерство и НАП. Това побързаха да успокоят производители на устройства с фискална памет, след като в четвъртък на заседание на бюджетната комисия в парламента стана ясно, че е необходима пълна подмяна на устройствата, които отчитат продажбите в търговските обекти. Тогава представителите на НАП съобщиха, че в страната има над 400 000 касови апарата, а общият разход на фирмите за подмяната им ще надхвърли 120 млн. лв.
На заседанието на бюджетната комисия бяха обсъждани промени в Закона за ДДС, с които се въвежда по-строг контрол върху отчитането на продажбите в магазини, заведения и т.н. Идеята на финансовото министерство е да се въведе лицензиране на софтуера. За целта НАП ще поддържа публичен списък на програмните продукти, които отговарят на определени изисквания, и търговците може да използват само софтуер, включен в списъка. Това щяло да гарантира, че софтуерът не може да бъде манипулиран, така че да се укриват обороти.
Подмяната на касовите апарати се налага не заради новите изисквания за софтуера, а заради приетите миналата есен промени в наредбата за фискалните устройства, обясни пред "Медиапул" Николай Проданов, управител на една от големите фирми производители у нас "Елтрейд". Въпросната наредба задължава търговците да разполагат с фискални устройства, които "докладват" в НАП всяка продажба на мига, а не 1-2 пъти месечно и освен това да отпечатват QR код върху касовите бележки. Тези нововъведения трябва да станат факт до края на 2018 г. за регистрираните по ДДС фирми, а за всички останали - до средата на 2019 г.
Според Проданов около половината от фискалните устройства работят със софтуер, който лесно може да бъде пренастроен според новите технически изисквания, без това да изисква голям разход. А там, където се налага да се купи нов касов апарат, инвестицията щяла да е 120-200 лв., а не 300 лв., както посочи НАП.
Не толкова оптимистично настроени са обаче търговците на касови апарати. "Отпечатването на QR кодовете и онлайн връзката с НАП са най-малкото от всичко, което предстои да се случи, след като бъдат приети новите изисквания към софтуера", коментира за в. "Сега" Васил Василев, зам.-председател на Асоциацията на дистрибуторите на касови апарати. В бранша се тревожат, че изобщо не е ясно какво се изисква от тях, нито какви трудности ще предизвикат новите мерки за затягане на контрола. В страната има над 450 лицензирани търговци на фискални устройства.
Последната масова подмяна на касовите апарати у нас бе през 2011 г. заради въвеждането на дистанционна връзка с НАП.
ИЗМАМИ
Над 330 млн. лв. годишно са загубите за бюджета от неотчитане на търговски обороти. Това съобщиха от НАП въз основа на наблюдение на девет от най-рисковите браншове. В последните месеци данъчните инспектори разкриват нови схеми за укриване на приходи с използването на компютърни системи с фискална памет. Масово в летните и зимните курорти търговци манипулират софтуера, който програмира касовите апарати да отчитат например всяка втора или всяка трета продажба вместо целия оборот.
ГЛАС НАРОДЕН
По повод на поредните фискални нововъведения Kalin Karaboychev коментира във Фейсбук:
Пак ще сменяме касовите апарати. Няколко години след като преди това пак ги сменихме. Защо? Защото някой чиновник едно време не си е направил труда да помисли, че това, което е измислил, не е измислено добре. И познайте кой ще плати за грешката на някой чиновник - ние. Пак ще сменяме касови апарати за наша сметка. Ние имаме три - демек едни 1000 лв. на вятъра... ...Щяло с новите касови апарати всяка касова бележка веднага да отива в НАП и веднага да се проверява с QR код на нея дали действително я има на сървърите на НАП... Вие сериозно ли? Вие, драги ми, не можахте 200 пенсионери да им регистрирате пръстовите отпечатъци, за да постъпят на лечение, и сървърите ви се сринаха, а сега ще обработвате по около 10-20 000 касови бележки в секунда?!? Сериозно ли? Аз съм убеден, че само един магазин Билла в петък вечер ще ви срине - и системи, и сървъри, и безмозъчните глави... ... Кажете направо, кой взе комисиона от приближена фирма вносител и производител на касови апарати, за да се издоят едни 120 000 000 лв. от бизнеса за пореден път. Да, 120 000 000 лв., защото касовите апарати в България са 400 000. Защото съм сигурен, че както с електронното правителство, така и за новите касови апарати ще са ви нужни поне 5-10 години да изградите система, която да поеме тоя трафик. Та накрая гарантирам ви, че до края на годината бизнесът ще има нови касови апарати, ама вие няма да сте готови. И най-вероятно и никога няма да сте готови, а ние просто ще имаме нови касови апарати...
Това ако беше в друга държава, щяха да ви ги разбият тия касови апарати в главите, ама нейсе, българинът е търпелив, до кога не знам, не знам...
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай