Полски учени от университета във Вроцлав разясниха еволюционните корени на любовта - тя гарантирала на рода по-добри репродуктивни шансове и пречела на детеубийствата, пише в. "Дейли мейл".
Екипът подробно изучил начина на живот на племето хадза в Танзания, което не използва съвременни контрацептивни методи. Учените установили, че страстните любовни партньорства водели до по-многобройно потомства.
Това е важало и за нашите далечни праисторически предци.
Любовта им е давала еволюционно предимство пред останалите.
Установило се също, че любовта пречи на мъжките екземпляри, както при приматите, така и при хората, да посягат на своите деца и да ги нараняват.
Екипът на Пиотр Сороковски включил три компонента, за да измери силата на любовта- интимност, страст и отдаденост. Те се основават на Триъгълната теория, създадена през 1985 година от психолога Робърт Стърнбърг.
Най-важни в случая били страстта и отдадеността, които увеличавали броя на сношенията - а оттам и шансовете за по-многобройна челяд.
Любовта карала обема на човешкия мозък да расте и стимулирала нашите възможности да се грижим един за друг и да си сътрудничим. А това от своя страна довело до още по-големи възможности пред взаимната любов.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай