Метеоролозите очакваха това лято в Атлантика да има активен сезон на ураганите заради по-високата от обичайното температура на водната повърхност и по-слаба вертикална скорост на въздушните маси. Тази комбинация помага за формирането на урагани и за по-бавното им отслабване. И въпреки това "Ирма" е специална.
Най-силният ураган, регистриран в Атлантическия океан, се формира на 30 август близо до бреговете на Кабо Верде. Но област на високо налягане попречва на бурята да се насочи на север към по-студените части на океана, където да отслабне и да се разсее. Вместо това тя поема на запад през топлите води и с достатъчно време да набере сила.
Докато стигне първите острови от Карибско море "Ирма" преминава през поне 6 цикъла на явление, при което окото на урагана се свива. Този процес може да завърши с отслабване, но също така и с рязко засилване и разширяване на обхвата му. След всеки от тези цикли "Ирма" само расте.
© nhc.noaa.gov
Прогноза за траекторията на "Ирма", в червено са обозначени районите с предупреждение за ураган.
Така се стига до невижданото от учените - в продължение на 3 последователни дни ураганът се задържа в максималната 5 степен. Освен това в продължение на 37 часа максималните ветрове остават над 300 км/ч. Досега подобни параметри бяха регистрирани само при супертайфуна "Хаян" в Тихия океан през 2013г. В Атлантика само при 5 други урагана в историята са регистрирани такива ветрове през последните 82 години.
В момента "Ирма" преминава по северните брегове на Куба от категория 3 с максимални ветрове от 200 км/ч, но метеоролозите казват, че след това ураганът ще се насочи на северозапад към щата Флорида, като по пътя отново набере сили. Движението му часове преди това е много бавно - едва с 14 км/ч, а това означава, че топлите води ще го захранят с нова енергия и влага, която да се излее над Флорида с проливни дъждове, подобни на тези от "Харви" в Южен Тексас преди седмици.
© ЕРА
Пистата на летището на Синт Мартин (холандската територия в Малките Антили) е неизползваема след преминаването на "Ирма".
По пътя си на запад "Ирма" премина през няколко островни държави, но тези парчета суша не са достатъчно големи, за да имат някакъв ефект върху силата му. Наближавайки континенталната част на САЩ, той запазва чудовищните си размери - ураганните ветрове духат в радиус от около 110 км от центъра.
"Андрю" - най-разрушителният досега ураган, преминал през 1992г. през Флорида, бе доста по-компактен, защото ураганните ветрове бяха регистрирани на не повече от 40 км от "окото". При това "Андрю" само премина от изток на запад през Южна Флорида, докато "Ирма" може да прегази щата по цялата му дължина от юг на север. В комбинация с очакваната силна приливна вълна заради изтласкваното от ветровете огромно количество вода, всичко това заплашва милиони хора и затова започна най-голямата евакуация в историята на САЩ - над 6 млн. души.
В Карибите навлиза ураганът "Хосе" от 4 категория, но вероятно той няма да набере толкова сила, защото водата вече е охладена, а атмосферата е раздвижена от "Ирма" в големи мащаби.
© ЕРА
Отново се разгоряха споровете за това дали има връзка между силните урагани и причинено от човешка дейност затопляне на климата. Сред учените има консенсус, че климатът се променя и това повишава нивото и затоплените океани. Това може да се отрази на приличните вълни, но мненията са разделени дали следва и по-честа поява на урагани.
Том Нутсън от федералната агенция за океанографски и атмосферни изследвания (NOAA), казва, че климатимните модели, които изработват, показват по-голяма вероятност от силни урагани с повече валежи, но разликата не е голяма и все още наблюденията не потвърждават категорично подобна хипотеза.
През последните стотина години Атлантическият океан е преминавал през цикли на различна активност в сезона на ураганите - ниска през 60-те и 70-те години и висока след 1995г. Учените подозират, че тези цикли зависят от флуктуации в повърхностната температура на водата или движението на въздушните маси и се влияят от фактори като океанските течения, замърсяване на въздуха и мащабни явления като "Ел Ниньо".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай