Четвъртък, 16 Януари 2025

Красен Станчев: Пазарът на труда трябва да се либерализира

 Красен Станчев: Пазарът на труда трябва да се либерализира
Публикация   05 Септ, 2017   /     akcent.bg   /     582

Той е категоричен, че случаи като „Дунарит“ ще възпират чуждестранните инвестиции в България

  Трябва да има по-голяма легализация, реализация и либерализация на пазара на труда, да има промени при осъществяване правата на кредиторите.

  Това препоръча в ефира на  Bloomberg TV Bulgaria икономистът и основател на Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев.

  Според него Кодексът на труда в България е един от най-закостенелите, „най-склерозиралите“.

  „По отношение на него се води, меко казано, не особено разумна политика. Но има други, по-фундаментални проблеми, които не се виждат", коментира икономистът. "Проблем е, че политиката не успява да предостави условията за относително бързо реагиране на стопанските субекти на бързо променящите се условия – било чрез заетост, било то чрез други инструменти.“

  Станчев е на мнение, че в Кодекса на труда и в Гражданско-процесуалния кодекс не трябва да се приемат идеите, предложени от омбудсмана. До този извод той е стигнал след като е направил анализ на въздействието, което може да предизвикат евентуалните промени.

  „Те са много вредни и ще върнат икономиката назад, смята икономистът. – Трябват промени в политиката на пазара на труда. Политиката не успява да предостави условията за относително бързо реагиране на стопанските субекти на променящата се ситуация.“

  По данни на статистиката предприятията без стопанска дейност в България са над 200 хиляди, като най-много фирми отпадат от услугите и търговията.

  „Процедурата по несъстоятелност е много бавна и тези предприятия трудно се извеждат от „правния свят“. Когато има несъстоятелност процедурата е дълга, тя е такава и при „доброволното извеждане“, когато се прави от собствениците на предприятия, отбеляза икономистът и напомни, че доходите от заплати растат много по-бързо от икономиката и в момента имаме „ядрена риба, която още не е  уловена“.

   По думите му това е един от признаците, че има прегряване в икономиката.

   „Това, което е трудно да се разбере, е доколко това прегряване е свързано с естествени, свързани със световната и най-вече с европейската икономика процеси и доколко това е следствие на регулаторни промени, дължащи се на Кодекса на труда при минималните заплати“, каза Красен Станчев.

   Той е категоричен, че случаи като „Дунарит“ ще възпират чуждестранните инвестиции в България.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha