Вторник, 24 Декември 2024

БАБХ изтегля `спешно` от пазара опасни сладолед и майонеза

БАБХ изтегля `спешно` от пазара опасни сладолед и майонеза
Публикация   26 Авг, 2017   /     akcent.bg   /     587

Още преди приемането на Закона за храните той е на път да бъде променен

   Близо месец след като отрече на българския пазар да има яйца, съдържащи токсичния препарат фипронил, вчера Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) обяви, че се натъкнала на склад, пълен със заразен яйчен прах. Той обаче е бил вложен "в минимални количества" (от 0.9 до 2.9%) при производството на над 25 тона сладолед, сладоледени торти и около 9 тона майонеза, които се изтеглят от пазара. Яйчният прах е доставен в един търговски склад, който го е "разпределил" към две производствени фирми, обясниха от министерството на земеделието.

   На двете фирми са връчени предписания за незабавно спиране на реализацията на продуктите. Кои са фирмите, използвали заразения продукт, не се съобщава. Към момента почти всички разпространени в магазините продукти вече са изтеглени, успокояват от БАБХ. На коя марка са те, също не се съобщава. Не се съобщава и партидният номер на продуктите, фирмата производител или друг вид реквизит, по който гражданите да се ориентират и в случай че са купили продукта, да не го консумират.

   Експерти на БАБХ засекли общо половин тон жълтък на прах с фипронил. Върху 64 кг е наложена възбрана и продуктът ще бъде унищожен.

   В момента тече и проверка на всички птицеферми за кокошки носачки в страната за наличие и употреба на забраненото вещество. Ще бъдат вземани и проби за лабораторни анализи. Съдействие оказват и от браншовите асоциации на птицевъдите. Тези мерки били превантивни - с цел да не се допусне замърсяване на птицефермите с фипронил. Ветеринарномедицинските препарати, съдържащи веществото, не са разрешени за употреба при продуктивни животни, в това число и кокошки носачки, уточниха от министерството на земеделието.

   Мерките се предприемат и с цел защита на потребителите от евентуални здравни рискове, както и на производителите - от евентуална криза на българския пазар, обясняват от ведомството на Румен Порожанов. Мерките обаче изглеждат малко закъснели, тъй като скандалът набира скорост от повече от месец, а редица държави от ЕС вече алармираха, че фипронилът е стигнал и до тях.

      КРИТИКИ

  Едва приет от кабинета, проектозаконът за храните ще бъде коригиран. Стенограма от последното заседание на правителството разкрива, че вицепремиерите Томислав Дончев и Валери Симеонов имат критики към проекта на Румен Порожанов. Дончев отчита като пропуск на закона липсата на регулация, свързана с бутилираната вода.

   "Най-голямото ми притеснение е, че той запазва съществуващото положение на пазара да се предлага една и съща вода с две различни търговски описания", изтъква Дончев. Симеонов пък се тревожи доколко е целесъобразно за контрола да отговаря здравното министерство. Към него се присъединява и ресорният министър Николай Петров: "Да го изчистим веднъж завинаги този въпрос, за да се знае, че Агенцията по безопасност на храните контролира всичко, което е храна. Това са и бутилираните води", казва той.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha