Лидерът на местната структура на РЗС Пламен Цветков представи днес пред членовете на организацията в Русе представителите на Републиканската партия на САЩ Даниел Халоран и Стивън Стайтс, които утре от 10 часа ще дадат пресконференция.
Те са в България на едноседмично посещение по покана на Яне Янев. Даниел Халоран е депутат в парламента на Ню Йорк, член на Комисията по наказателно-правни въпроси и на Комисията по обществена сигурност и Стивън Стайтс - политически и медиен стратег на Републиканската партия на Ню Йорк. По време на посещението си в България те ще проведат обучение на представители на общинските организации на РЗС във връзка с предстоящите местни избори през 2011 г. и ще предадат републиканското ноу-хау за победа на изборите. Двамата републиканци ще бъдат и официални гости на националната конференция по повод 5-та годишнина от създаването на РЗС и учредяването на младежката организация на българските консерватори, които ще се състоят на 11 декември в зала „България”, София.
- Интересно е да се знае как един общински съветник от Ню Йорк е попаднал днес в Русе?
- Аз съм тук, в България и във вашия град Русе по покана на политическа партия Ред, законност и справедливост. През пролетта на тази година председателят на партията Яне Янев посети Ню Йорк по време на неговото посещение в САЩ. Аз съм представител на Републиканската партия и ние като политическа формация изключително много подкрепяме консервативните усилия на РЗС в България. Бях поканен да дойда и да говоря за това, какво представляват изборите, за правната система и конституционната реформа. В частност моята работа като депутат в местния парламент на Ню Йорк, една от комисиите, в която участвам, е „Обществена сигурност”. Нещата, с които се занимаваме с тази комисия, са „Право и ред”, с Полиция и с корупция…
Преди да бъда избран на този пост, бях прокурор, а преди това бях офицер в полицията. Така че моето минало до голяма степен е свързано с борбата с корупцията и интегрирането и в управлението на правителството. …
- Доколкото ми е известно, Вие сте пето поколение политик в Ню Йорк, сега като че ли вече сте си на мястото?
- Аз се смятам за много щастлив човек. Ню Йорк е едно от малкото места в страната, където има представители на републиканците. Моето семейство е в Ню Йорк вече пето поколение… Моят пра-пра дядо също е бил депутат в местния парламент. Така че в тази посока семейната ни история е доста богата и дълга. Двамата ми братя служат като пожарникари в Ню Йорк…
- Значи, някой от тях има шанс да стане премиер…
- Смее се – Разбирам как стоят нещата тук.
- А доколко сте запознат със ситуацията в България, с правната страна, с реалността?
- Смятам, че много добре познавам ситуацията във вашата страна. Доста пътувам из Европа… Дори моето семейство произхожда от три европейски държави- Германия, Ирландия и Дания /започва да говори на немски/…
- Да, но ние сме доста в периферията на Европа…
- Може да се намирате в периферията, но вече сте членове на ЕС, а това е свързано и с определена отговорност. По същия начин сега сте и част от НАТО, а това е организация, в която моята държава има водещо значение, като изключим може би Франция. Така че имаме изключително важни взаимоотношения между нашите две държави. …
- Убеден съм, че можем да говорим с дни и да разказвате доста интересни неща, но нека минем към малко конкретика- колко са депутатите в местния парламент на Ню Йорк?
- Има 51 члена, само 5 от тях са републиканци…
- Т.е., колкото са и в Русе.
- Аз представлявам интересите на 161 000 души, само на 5 квартала…
- На повече, от колкото са жителите на Русе…
- А Ню Йорк наброява 9 млн. души, доколкото знам, вашата държава има по-малко хора.
- Бихте ли начертали основните насоки, по които ще представяте своите възгледи и знания на членовете на РЗС?
- Бих ги обединил в три посоки:
- едната е да говорим за изборите и за това, как трябва да се провеждат. Ще разкажем как ние привличаме хората към нашата политика.
- втората посока е Конституцията. Искаме да ви помогнем да промените вашата Конституция. Прекалено е голяма и реално не отговаря на потребностите на хората. Тя не съдържа онова, което ние наричаме „оперативно ръководство”. Една конституция трябва да бъде много опростена- трябва съдържа основните човешки права. Всичко останало трябва да бъде оставено на законодателството.
- третото нещо, което смятам да обсъдим, е корупцията. Именно тук другите две направления се срещат. Ако хората не вярват на своите избраници, тогава нито едно управление не би довело до успех. Не биха били разрешени социалните проблеми. Тук съм, за да говорим за откритост и прозрачност на управлението
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай