Вторник, 14 Януари 2025

Тиха офанзива на депозитния пазар у нас

Тиха офанзива на депозитния пазар у нас
Публикация   06 Ноемв, 2011   /     akcent.bg   /     429

Някои банки отново предлагат по-високи промоционални лихви по влоговете



   Тиха офанзива се наблюдава на депозитния пазар у нас. Това показват предложенията на някои банки и лихвените проценти, които те обявяват по срочни влогове на интернет страниците си.

     Освен привлекателни лихви (на общия фон за инвестиционни алтернативи) банките прилагат и други познати похвати за впечатляване на клиентите, като например авансово изплащане на лихвата и стъпаловидно олихвяване с нарастваща лихва, която достига най-високото си ниво в последния период или месец от срока на депозита.


     Активни оферти на някои банки показват, че акцентът продължава да е е върху шест- и дванайсетмесечните влогове, а лихвите са между 5 и дори 8-9 % на годишна база според валутата, срока и сумата.

Deja Vu

Всичко това напомня за един познат период на банковия пазар в България - депозитната война, първите признаци на която се появиха през втората половина на 2007 г., а пикът й беше в края на 2008 г. Тогава приоритет на банките беше да се запасят с пари и те събираха средства на вложителите, като си плащаха скъпо за това.

Причината беше в пресъхналите и затворени международни пазари и липсата на доверие. Тогава глобалната финансова криза оскъпи ресурса и западноевропейските централи оставиха поделенията си в Централна и Източна Европа на самофинансиране, като кредитните и депозитните потоци оттам значително намаляха или дори спряха.

    Банките тук проявиха сякаш свръхреакция на случващото се поради неизвестността, която владееше пазарите. Затова основната им цел беше да се презапасят с пари, за което по думите на банкери "си платихме скъпо". Тогава освен лихвената война за депозитите на домакинствата другата предпазна мярка срещу недостиг на ликвидност беше по линия на затягане на кредитирането, за да се спре изтичането на ликвидни средства чрез отпускане на кредити.

    На този етап потенциална възможност за подобен сценарий – покачване на цената на спестяванията тук, отново идва отвън и това е дълговата криза в Европа. В момента външните пазари в общи линии са блокирани и финансирането на банките майки е затруднено. Ако европейските лидери се забавят с вземането на важните решения, няма да е изненада развитието на събитията да е като това през 2008 г., коментират банкери от българския пазар.

Факторите за ръст на лихвите са външни

Предвид ситуацията в Европа международните пазари са под натиск, ликвидността е оскъдна, цената на парите поскъпва, поради което е възможно да се случи подобно развитие на депозитния пазар у нас, както и през 2008 г., предупредиха банкери, пожелали да останат анонимни. Сега обаче предпазливостта на банките е по-голяма по отношение на високите лихви.

Едва ли биха се втурнали да събират скъпи пари, защото това е самоубийствено (в условията на свито кредитиране и нарастващи обезценки доходите на банките са силно свити - бел. ред.), коментираха още те. По думите им, ако това се случи, първата реакция би била в посока на затягане на кредитирането и едва след това лихвена война при депозитите. На този етап няма очаквания в следващите един-два месеца лихвите по депозитите да се вдигнат рязко.

Банките тук посочват и че в момента проблем им е по-скоро реализацията на наличната ликвидност заради свитото кредитиране. Според последните прогнози на централната банка от средата на тази година лихвите по срочните депозити ще останат без съществена промяна до края на годината заради високата ликвидност на банковата система, очакваната слаба кредитна активност на банките и запазването на високата норма на спестяване на домакинствата.

Тази прогноза обаче беше правена преди стремглавото развитие на процесите в еврозоната, свързани с дълговата криза. През май тази година например ефективният годишен лихвен процент средно за пазара по срочен депозит в левове над три до шест месеца е бил 5.39% и 6.09% за влог над шест до 12 месеца. За септември данните са съответно 5.38 и 6.12%.

Почти същото е положението и при евровите срочни депозити, като там обаче се наблюдава бавно пълзене в посока нагоре. Българските банки могат да си набавят средства в евро единствено от международните пазари извън страната. Така, ако през месец май за депозит до шест месеца се е получавала лихва от 4.77%, сега тя е 4.95%. Това важи и за влоговете до една година – увеличението на лихвата е от 5.26% на 5.45%.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha