Каква е разликата между слънчеви очила за 3 лв. и за 300 лв. и как е възможно да се продават очила само за няколко лева? Отговор на този въпрос дава тест на очила от различна ценова категория. Част от тях се оказват без необходимата защита на очите от ултравиолетови лъчи. Най-евтините детски очила пък са дори опасни.
На пазара екипът се предлагат на цени от 5,90 лв. до 10 лв. за брой дамски или мъжки очила и 3 лв. до 9,99 лв. за детски очила. Той закупува няколко от тях и ги подлога на тест в оптика, заедно с много по-скъпи чифтове, например за 150 и 1500 лв. Оказва се, че уредът отчита 100% защита и при очилата от 5,90 лв., и при тези от 150 и 1500 лв. Разлики обаче има и те са в материалите, обясняват специалистите.
„Вижда се, че има разлики на пипане. И евтините, и скъпите очила предлагат UV защита, но в единия случай материалите са много по-качествени и лещата пази очите, а по-евтините очила са доста по-нискокачествени, с обикновeна пластмаса. При всички случаи окото ще се тормози повече при по-евтините материали“, обясни оптикът Христо Христов.
Истински капани залагат определени онлайн сайтове за пазаруване, които предлагат ментета реплика на популярни марки. Там защитите са нулеви, предупреждават експертите.В студиото д-р Галина Димитрова – офталмолог от Александровска болница, подложи част от евтините очила на нов тест – с диоптричен апарат със спектрален фотометър.
Резултатите са малко по-различни – защита под 100% и различна на отделните стъкла на един и същ чифт.
До 5% пропускане на UV лъчи е допустима стойност, но все пак държим на 100% защита, каза д-р Димитрова. Навлизането на UV лъчи през по-тъмна плака, която причинява и разширяване на зеницата, е по-вредно, отколкото неносенето на очила, тъй като навлизат повече лъчи, отколкото ако човек използва естествените си защити към ярка светлина – жумене, свиване на зеницата и т. н., посочи тя.Използването на очила без пълна защита от деца е абсолютно недопустимо. Като очни лекари задължително насочваме родителите към специализирани оптични магазини, каза още д-р Димитрова.
По думите ѝ важно е качеството на материала. От една страна рамката може да предизвика алергии, но най-вече стъклото трябва да осигурява не само 100% защита, но и достатъчно ясен и контрастен образ.
Мирослав Йотов от Държавната агенция по метрология и технически надзор, съобщи, че от 909 проверени видове очила, 259 са били несъответстващи, т.е. без цена и маркировка или без инструкция за употреба, а 71 вида очила са спрени от продажба.Ако очила нямат цена и маркировка, това е първият видим белег, че не отговарят на европейските стандарти за безопасност, посочи той.
Некачествените очила може да увредят зрението, допълни Йотов, като посочи, че първият симптом е дискомфорт, а впоследствие – дисбаланс и главозамайване.
Д-р Димитрова допълни, че неподходящата рамка също може да попречи на предпазването на очите.Какво трябва да знаете, преди да закупите слънчеви очила?
Има пет категории – от 0 до 4, според светлината, която пропускат. Докато някои от тях се подходящи при облачно време и като моден аксесоар, други не се препоръчват за шофиране, например, и дори може да бъдат опасни.Всъщност най-важната задача на слънчевите очила е да предпазват от UV лъчите, макар самите лъчи по принцип, в малки дози, да са полезни и да спомагат за образуването на Витамин Д в организма.
Обикновено антиUV плаките на слънчевите очила са от стъкло, пластмаса, акрил или полиуретан.
Освен UV протекцията, стъклото може да има различни покрития, оцветяване или поляризация. Важно е да се знае обаче, че степента на затъмнение на очилата не съответства на UV защитата.
Източник: БиТВ
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай