Проект на наредба, регламентираща технологията и изискванията за възстановяване на техническата инфраструктура на територията на Община Русе произтичащи от състоянието й. Това ще разгледат и приемат общинските съветници на предстоящата сесия.
С проекта за наредба се: Регламентират изискванията към дейността на физическите и юридическите лица на територията на общината, които произтичат от състоянието на инженерната инфраструктура, свързани с изграждане и възстановяване на същата; Определят условията и реда за извършване на строителни и монтажни работи по изграждане на обекти от техническата инфраструктура; Определят реда и условията за извършване на строителни и монтажни работи при отстраняване на повреди на елементи на техническата инфраструктура; Регламентира се възстановяването след строителни и монтажни работи по изграждане или отстраняване на повреди на елементи на техническата инфраструктура; Норми установяващи контрол и административно-наказателните разпоредби; Технология за възстановяване след строителни и монтажни работи по изграждане на инженерна инфраструктура и отстраняване на повреди.
Глава Първа от наредбата регламентира предмета й, изискванията към операторите на обществени услуги, както и реда и условията за извършване на строително-монтажни работи. Експлоатационните дружества, юридическите и физическите лица извършват ежедневно възстановителни работи, свързани с осъществяването на строежите, състоящи се в разкопаване на улични настилки, тротоари и зелени площи на територията на Община Русе. Много са случаите на осъществяване на неотложен ремонт по смисъла на чл.72, ал.2 от ЗУТ, което налага регламентиране на ред и условия за извършване на СМР при отстраняване на повреди по елементите на техническата инфраструктура. Съобразно ЗУТ всички лица следва за своя сметка да извършат необходимите възстановителни работи.
Редът, сроковете и изискванията заложени в чл. 2 и чл. 3 от раздел Втори, и чл.7, чл.8 и чл.9 от Раздел Трети на Глава Първа произтичат от законовата норма на чл. 72, ал. 1 и чл. 157 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) за строежите изграждащи се въз основа на разрешение за строеж, респективно чл. 72, ал. 2 и чл. 74 от ЗУТ. В посочените разпоредби на ЗУТ императивно са установени задълженията на съответните участници в строителния процес. Критериите заложени в чл.4 до 6 от Раздел Втори и чл.10 до чл.11 от Раздел Трети произлизат веднъж от изискванията в чл. 74, ал. 1, т. 7 от ЗУТ и втори път от необходимостта общинската администрация да може да извършва своевременен и надлежен контрол върху изкопните и възстановителните дейности – спазване на технологична последователност, качество и срок. Респективно с това се дава възможността за направа на правилна и точна преценка относно обхвата и състоянието на съответното място, както и на проявилите се дефекти и нанесените щети на и около възстановяваното място.
Редът за възстановяване след извършване на СМР е регламентиран от Глава Втора на наредбата. Една от целите на ЗУТ и подзаконовите нормативни актове свързани с устройството на територията, е качественото извършване на строителството, както и на възстановителните работи при осъществяване на строежите, с оглед недопускане създаването на опасност за живота и здравето на гражданите и нанасяне на вреди върху чужди недвижими имоти. Предвид това всички физически и юридически лица следва да спазват нормативно регламентирани условия и изискванията по изпълнение на строителството за възстановяване на техническата инфраструктура, произтичащи от състоянието й. В Глава Втора, с оглед качествено възстановяване на настилките и недопускане на повреди по същите, които от своя страна са предпоставка за ПТП, е въведен съответния ред за извършване на контрол от страна на общинската администрация при извършване на съответните СМР, преди мрежите и съоръженията да се засипят и да се положи асфалтовата настилка. Задължениета на строителите на улични мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура са установени от правилото на чл. 74 от ЗУТ, като изискванията заложени в глава Втора единствено определят реда, по който общинска администрация ще осъществи контрол върху това дали при извършване на СМР са спазени тези задължения.
Контролът и административно-наказателните разпоредби са регламентирани от Глава Трета. Тяхното осъществяване е една от целите на настоящата наредба, като очаквания резултат е качествено възстановяване на настилките. ЗУТ предвижда осъществяване на контрол по строителството от общинската администрация и реализиране на административно-наказателна отговорност при установяване на невъзстановяване или некачествено извършване на възстановителните работи свързани с осъществяването на строежите, както и при ремонтни дейности извършвани в условията на неотложност. ЗМСМА създава правна възможност за нарушаване на наредба на Общинския съвет, на едноличните търговци и юридическите лица, да бъде налагана имуществена санкция до 30 000 лв. С оглед горното Глава Трета съдържа административно-наказателни разпоредби, с които общинският съвет регламентира глоба и имуществена санкция като административни наказания, които да бъдат налагани на физически лица (ФЛ), еднолични търговци (ЕТ) и юридически лица (ЮЛ), които нарушават изискванията на настоящата наредба. Размерите им са съобразени със сходни хипотези, установени от ЗУТ, който регламентира минимални и максимални размери на глоби и имуществени санкции, съответно от 1000-10 000лв. и от 3000-50 000лв..
Неразделна част от настоящата наредба е Приложение №1, съдържащо изисквания към физическите и юридическите лица по отношение технологията на възстановяване след извършени СМР по отстраняване на повреди и изграждане на инженерна инфраструктура. Същото установява технологията за възстановяване на различните видове пътни и тротоарни настилки, както и на зелените площи. Разработената технология се базира и отговаря на съотносимите нормативни документи към нея: „Правила и норми за проектиране на улични настилки“ и Правила за извършване и приемане на строитлени и монтажни работи (ПИПСМР) – Раздел „Пътища и улици“. По императивен начин, с правилото на чл. 163, ал. 2, т. 2 се установява, че: „Строителят носи отговорност за: изпълнението на строителните и монтажните работи с материали, изделия, продукти и други в съответствие с основните изисквания към строежите, както и за спазване на технологичните изисквания за влагането им“.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай