Сряда, 15 Януари 2025

Нов модел банкиране ще става все по-актуален в България

Нов модел банкиране ще става все по-актуален в България
Публикация   11 Май, 2017   /     akcent.bg   /     452

Дигиталното банкиране ще е свързано с инвестиции в този нов тип модел, но и ще има намаляване на персонал и закриване на офиси

  Българската икономика ще се развива с едни от най-бързите темпове в Централна и Източна Европа. Това сочат прогнозите на експертите, изказани на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие, която се провежда в момента в Никозия. Темата коментира Делян Петришки, Bloomberg TV Bulgaria, в директно включване от Кипър за ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

  "Положителни са посланията от Никозия на годишната среща на ЕБВР, като за пръв път от 2008 насам всички икономики от ЦИЕ ще се движат в крак и ще отчитат растеж и то със стабилни темпове. В повечето държави дори се отчита ръст на БВП над 3%, а средното ниво за 2017 е ръст от 2,1%. Според прогнозата на икономистите от УниКредит България ще постигне ръст от 3,9 % през тази година".

  Банковият сектор в ЦИЕ е печеливш във всички държави в региона, като се представя по-добре като рентабилност и печалби, спрямо сектора в Западна Европа, подчерта Петришки. По думите му рисковете в региона са свързани преди всичко с Турция, която остава "основен рисков фактор, като една от най-големите икономики в региона".

  "Русия също остава проблемна с липсата на реформи там, но икономистите са положително настроени - очаква се край на рецесията, растеж и край на стагнацията".

  Прогнозите на експертите, сподели Петришки, са, че средата на ниските лихви ще продължи, а основният фокус на банките ще бъде намаляване на разходите и преминаване към друг модел на банкиране:

  "Дигиталното банкиране ще е свързано с инвестиции в този нов тип модел, но и ще има намаляване на персонал и закриване на офиси. Това ще засегне и България, която е много под средните нива за Европа. Докато дигиталното банкиране в ЕС има дял от 60%, то в България то е само 10%".



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha