Сряда, 15 Януари 2025

Професиите, от които трудовият ни пазар има нужда

Професиите, от които трудовият ни пазар има нужда
Публикация   02 Май, 2017   /     akcent.bg   /     709

  Дисбаланс между търсенето на квалифицирана работна сила и предлагането на човешки ресурси със съответната квалификация пречи на развитието на българската икономика. При това в ключови за нея сектори. 

  Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) посочи кои са професиите, за които има най-голямо търсене и недостиг на трудовия пазар в България. Те са следните: 

  • За бранш „Машиностроене“ - машини и системи с ЦПУ, стругар, заварчик, машинен инженер (недостиг има основно за длъжността инженер-конструктор);
  • За бранш „Електротехника и електроника“ – инженер, електротехник, техник на електронна техника и машинен оператор;
  • За бранш „Транспорт и спедиция“ - спедиция и логистика, шофьор, товарен/тежкотоварен автомобил, машинист, пилот;
  • За бранш „Медицина и услуги за красота и здраве“ – лекар, медицинска сестра, акушер, лаборант.

  „В един бранш имаме над 200 професии“, посочи д-р Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ. „С тясното съдействие на браншовите и синдикални федерации в тези четири бранша сме ранжирали 10-те най-важни професии, а от тях избрахме четирите, които са ключови за конкурентоспособността на бранша“, обясни тя.

  Стремително се увеличава делът на лицата в предпенсионна и пенсионна възраст в България. Същевременно драстично намалява броят на младите хора, които избират да се развиват в тези сектори у нас.

  Васил Велев, председател на УС на АИКБ, посочи, че обявените работни места средногодишно са два пъти повече от регистрираните безработни с квалификация.

  „Мехатрониката дава най-голям дял от нашия износ – 19%, а над 50% от БВП се формира чрез износа, каза Велев. „Недостигът в този бранш се оценява на над 17 000 души“, допълни той. Сходна е ситуацията и в здравеопазването, където недостигът на лекари е над 5000, а на медицински сестри над 11 000.

  АИКБ започна да реализира дейности по проект, озаглавен „Постигане на устойчива и качествена заетост посредством подобряване привлекателността на професии със слабо предлагане на пазара на труда в ключови за развитието на българската икономика сектори“. Проектът е финансиран от Европейския социален фонд. Продължителността му е 24 месеца, а отпуснатата безвъзмездна финансова помощ в размер на 2 324 300.00 лева.

  Дейностите са насочени към повишаване на икономическата активност на заети и търсещи работа лица и подобряване достъпа до заетост за безработни лица, както и подпомагане на доброволната географска и професионална мобилност на работната сила; осигуряване на възможност за заетите, предприятията и предприемачите по-лесно да се адаптират към променящите се нужди на икономиката и пазара на труда, включително чрез развитие на знанията и уменията на заетите съобразно нужните на бизнеса квалификация и компетенции, въвеждане на нови форми на организация на труда и модернизиране на институциите на пазара на труда.

  Основните дейности по изпълнение на поставените цели са общо пет и са насочени към: разработване на рейтингова система на привлекателността на професиите в ключови за българската икономика четирите пилотни сектора; мотивационни пакети за привличане на търсещите работа лица към търсени на пазара на труда професии; методики за обвързване на работната заплата с производителността на труда; въвеждане на иновативни практики за КСО и тяхното пилотно внедряване; институционализиране на постигнатите резултати чрез обучение на служители на Агенция по заетостта.

  По проекта работят общо 70 експерти. Асоциирани партньори на АИКБ са МТСП, Агенция по заетостта и Националната агенция за професионално образование и обучение, 5 браншови работодателски организации – колективни членове на АИКБ и 8 синдикални федерации на работещите в пилотните сектори, които са членове на КТ „Подкрепа“ и КНСБ.

Тагове : професии , пазар , ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha