Сряда, 15 Януари 2025

Ройтерс: Четири български и две чужди компании са кандидати за активите на ЧЕЗ

 Ройтерс: Четири български и две чужди компании са кандидати за активите на ЧЕЗ
Публикация   27 Апр, 2017   /     akcent.bg   /     1054

Приста ойл е сред подалите оферти

  Чешката комания ЧЕЗ е получила поне шест оферти за покупка на активите й в България, твърди Ройтерс.

Четири български, една чешка и една румънска компания са отправили оферти, а стойността на бъдещата сделка ще е над 400 млн. евро, твърди източник на агенцията.

                    ЧЕЗ с иск срещу България

  Миналата седмица от компанията обявиха, че излизат от българския пазар. Още от януари стана ясно, че ЧЕЗ проучва възможността да продаде бизнеса си у нас, включително електроразпредилителното дружество "ЧЕЗ Електро България".

То осигурява електричество на над 2 милиона домакинства у нас.

   Българските кандидати са "Минстрой Холдинг", компания под опеката на "Приста Ойл", фирма на бизнесмена Христо Ковачки и енергийния доставчик "Фючър Енерджи".

Две от офертите важат само за ТЕЦ "Варна", който е 100% собственост на ЧЕЗ, твърди източника на агенцията.

Това е втората по големина електроцентрала на Балканския полуостров с мощност 1260 МВт.

  Потърсени за коментар собствениците на "Минстрой" Николай Вълчанов и Атанас Бобоков са потвърдили, че са изпратили оферта. Атанас Бобоков  не пожела да коментира повече освен това, че е сред кандидатите за активите на CEZ.

  По информация на "Капитал" от началото на процедурата двамата братя са в партньорство с турската STFA Yatirim. Това е инженерингов холдинг, който изгражда и поддържа енергийна инфраструктура, включително газова и хидроенергийна. Има изпълнени проекти в Либия, Саудитска Арабия, Иран, Тунис, Пакистан, Оман, Катар.

  Собственици са двама турски бизнесмени, а от 2014 г. миноритарен дял от 30% има и базираният в Швейцария фонд Partners Group. Според източници на "Капитал" братята преговарят с банката ВТБ за осигуряване на финансирането. Основният бизнес на Бобокови е в производството на акумулаторните батерии за автомобили и рафинирането на моторни масла. Приходите на групата им са около 400 млн. лв., което е доста по-малко от бизнеса на CEZ.

  Окончателното решение на ЧЕЗ трябва да стане ясно в началото на май, пише още Ройтерс. Миналата седмица членът на УС на чешката компания Павел Сирани заяви, че продажбата на активите все още не е дискутирана с българското правителство

Тагове : активи , ЧЕЗ ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha