България ще има правителство доста по-бързо от очакваното, след като идеята на Обединените патриоти за голяма коалиция между тях, ГЕРБ и БСП е напът да стане факт, научи Dnes.bg от свои източници в партийните централи.
Главният архитект на новото правителство обаче не е Красимир Каракачанов, който лансира подобна идея преди дни, а президентът Румен Радев, който вече е провел сондажи и има принципното съгласие за програмно надпартийно правителство с две ясни и основни цели. Първата и най-важната е председателството на България на ЕС в началото на следващата година, а втората основна цел е националната сигурност и заплахата от мигрантска вълна в Европа с оглед поведението на Турция в последния месец и предстоящия референдум в южната ни съседка.
По същество правителството няма да е точно коалиционно, защото и ГЕРБ, и БСП, не искат да правят явна коалиция помежду си. Обмисля се вариант бъдещият кабинет да бъде обявен като "правителство на националното спасение", а по същество да бъде изключително проевропейски.
За целта премиер няма да е нито Бойко Борисов, нито Корнелия Нинова, а човек, познат и одобряван напълно в целия ЕС. И трите партии са постигнали консенсус, че този човек е бившият ни еврокомисар Кристалина Георгиева, която беше доскоро заместник-председател на ЕК. Самата Георгиева е дала принципното си съгласие да оглави подобен "евро" кабинет, в който ще участват и други ключови фигури от пътя на България към НАТО и ЕС, доказали евроориентацията си.
Така например външен министър и вицепремиер ще стане Соломон Паси, който бе външен министър по време на приемането ни в НАТО. Меглена Кунева, която бе първият ни еврокомисар, също ще получи пост в кабинета, като най-вероятно този път ще оглави здравеопазването, защото на този пост има нужда от мениджър и реформатор. Шефът на БФС Борислав Михайлов пък ще стане и спортен министър, защото вече е решил проблемите с първенството и националния отбор по футбол и ще се прехвърли върху спорта като цяло.
В кабинета място ще намерят още настоящия ни посланик в Турция Надежда Нейнски и бившият посланик в САЩ Елена Поптодорова. Какви постове обаче ще заемат все още не е съвсем ясно.
Останалите министерски кресла ще бъдат разделени между трите партии, подкрепящи кабинета – ГЕРБ, БСП и Обединените патриоти. Сигурно е обаче, че патриотите ще излъчат вътрешен министър, понеже най-добре пазели границата, а "социалистите" - енергетиката, за да рестартират важните за държавата енергийни проекти. Финансите пък пак остават за ГЕРБ.
Взето е и друго важно решение - бившият министър-председател Симеон Сакскобургготски ще бъде българската кандидатура за еврокомисар.
Потърсени за коментар на очакваното ново правителство, Бойко Борисов и Корнелия Нинова нито потвърдиха, нито отрекоха напълно новината ни от днешния 1 април.
"Коалиция и БСП знаете какво означат – Тройната коалиция, Станишев, Орешарски, бъркотия, спрени пари от Европа, няма магистрали, няма метро, няма саниране... Коалиция с БСП не правим, заявили сме го, но ако говорим за надпартиен, експертен кабинет – това е друго. Ако има по-добри експерти – да заповядат, да правят правителство, да управляват страната, да строят магистрали, да санират на хората жилищата, да вдигнат на учителите заплатите... Ние ще им осигуряваме и кворум, ако искат и министри ще им дадем. Това обаче не е кабинет на ГЕРБ", отчете Борисов.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова бе по-кратка в коментара си. "Ние преговори с господин Борисов не водим, няма и да водим. Има инициатива от президента Радев, ще говорим, ще видим".
Дали подобен кабинет има бъдеще предстои да видим. С оглед днешния 1 април обаче, на този етап това изглежда доста малко вероятно. Честит празник!
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай