През последните две седмици има хиляди случаи на изпратени електронни съобщения с предупреждения за съдебни дела, заповеди за събиране на задължения, данъчни уведомления или други правни действия.
Прикаченият файл съдържа вирус, който компрометира компютърната система и „краде” записаните на компютъра лични данни и пароли. За това алармираха днес от сектор „Киберпрестъпност” при ГДБОП.
Съветът на специалистите е изобщо да не се отварят подобни съобщения. Ако пощата ви има защита от вируси, ще получите предупреждение, че прикаченият файл съдържа такъв.Друг лесен начин да разпознаете, че съобщението е фалшиво е да обърнете внимание на електронния адрес, от който е изпратено.
Ето примери за такива съобщения:
„Уведомяваме ви, че на 16/12/2016 с договор № 23889 от Вашата фирма бяха заявени услуги на стойност 2879,00 лв. Съгласно условията на договора, в съответствие с параграф 3.0, в рамките на 5 работни дни от датата на предоставяне на услугите, трябва да бъде направено плащане в пълен размер. В съответствие с точка 3.2 от настоящия договор следва санкция в размер на 3,5% от стойността на предоставените услугите, за всеки просрочен ден. Към днешна дата, плащане от вас не е постъпило. Въз основа на изложеното по-горе, ние ви призоваваме до 15.03.2017, да изплатите изцяло задължението си в пълен обем. В случай на пълен или частичен отказ от удовлетворяване на нашит законови претенции, ще бъдем принудени да депозираме искова молба до компетентния съд.”
Друг пример:
„Уважаеми госпожи и господа, Национална агенция по приходите (НАП) напомня за промени в регламента и периодите за подаване на декларации в НАП. Необходимо е да се запознаете с нововъведенията с цел спазване на всички срокове. Напомняме, че в случай на данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този Закон, не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв. При повторно нарушение имуществената санкция е в размер от 1000 до 6000. Внимание! Всички подробности касаещи изменения на регламента и сроковете ще намерите в прикачения файл. Национална агенция за приходите.”
Има и по кратки версии, като: „Уведомяваме ви, че срещу вас е заведено съдебно дело. Подробностите ще намерите в прикачения файл” или „Уважаеми г-не, срещу вас има издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 417 от ГПК. Подробностите ще намерите в прикачения файл”.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай