Сряда, 15 Януари 2025

5 български региона са сред 6-те най-бедни в ЕС

5 български региона са сред 6-те най-бедни в ЕС
Публикация   28 Фев, 2017   /     akcent.bg   /     1005

   Пет от 6-те български региона са сред последните по богатство в Европейския съюз, става ясно от третото издание на индекса за регионална конкурентоспособност за 263-те региона на ЕС, който беше публикуван от Европейската комисия днес.

  Северозападен регион остава и през 2016 г. на последното 263-то място в класацията по БВП на глава от населението, следван от Южен централен регион и Северен-централен.

  На 260-то място е класиран Североизточният регион в Румъния, а след него българските Североизточен и Югоизточен региони.

  Традиционно по-добро място в класацията заема Югозападен регион, който е класиран на 187-мо място, като с това го изравнява с показателите на централноевропейските региони.

  А анализа авторите на доклада посочват, че България е сред страните с най-голяма пропаст в доходите между столицата и останалите части на страната, наред с още 4 държави: Гърция, Франция, Словакия и Румъния.

 Индексът за регионална конкурентноспособност показва способността на даден регион да предложи привлекателна и устойчива среда за предприятията и местните жители.

   Новото в изданието за 2016 г. е интерактивният интернет инструмент, който дава възможност за по-подробен анализ и сравнение на всеки регион, или с друг с подобно БВП на глава от населението, или с всички региони на ЕС. Ползвателите вече могат лесно да видят резултатите на своя регион по отношение на иновациите, управлението, транспорта, цифровата инфраструктура, здравеопазването и човешкия капитал.

   Индексът RCI се състои от 11 показателя, представящи различни аспекти на конкурентоспособността. Чрез тези показатели индексът оценява силните и слабите страни на даден регион.

   Те се класифицират в три групи: основни показатели, ефективност и иновации. Групата на основните показатели включва пет категории: 1) Институции; 2) Макроикономическа стабилност; 3) Инфраструктура; 4) Здравеопазване и 5) Основно образование. Те представляват основните ключови двигатели за всяка една икономика



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha