САЩ и Русия са доставили над половината оръжия по света през последните пет години, в които търговията с оръжие е достигнала най-големия си обем след Студената война. Това обяви в годишният си доклад Международният институт за изследване на мира в Стокхолм (СИПРИ), цитиран от ДПА и БТА.
Съединените щати са водещ световен износител за периода с дял от 33 процента и продажби в най-малко 100 страни, изпреварвайки с много всеки друг голям износител. Сред най-доходните им продажби са бойните самолети и системите за противоракетна отбрана.
Русия е втора с дял от 23 процента. Продажбите й на оръжие са в 50 страни, но основната част от износа й е за Индия, Виетнам, Китай и Алжир.
Трети е Китай с 6,2 процента от световния износ, следван непосредствено от Франция, Германия и Великобритания, сочат данните от доклада на СИПРИ.
Индия и Саудитска Арабия водят сред купувачите
Видимо се е увеличил вносът на оръжие в Азия, където най-голям купувачи е Индия, и в Близкия Изток, където основен вносител през петте години е била Саудитска Арабия.
На Индия се пада 13 процента от световния внос на оръжие между 2012 и 2016 година. Саудитска Арабия се нарежда на второ място с 8 процента, като е увеличила почти тройно дела, който е имала през 2007-2011 г., посочва стокхолмският институт.
Индия е придобила 68 на сто от оръжията си от Русия - пет пъти повече от оръжието, което е внесла от САЩ. Институтът прогнозира, че Индия ще остане един от най-големите вносители, тъй като не развива местна оръжейна промишленост.
Основни доставчици на Саудитска Арабия са САЩ (осигуряващи половината от оръжейния й внос), Великобритания и Испания.
Китай, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Алжир са другите най-големи вносители.
Азия и Океания представляват 43 процента от целия световен внос за петгодишния период, като Виетнам, Индонезия и Филипините са увеличили търсенето си на военни кораби, подводници и бойни самолети.
Общият дял на Близкия изток е 29 процента - почти двойно по-голям в сравнение с периода 2007-2011 г.
"В последните пет години повечето страни в Близкия изток са се обръщали главно към САЩ и Европа за задоволяване на нарастващото си търсене на модерна военна техника", посочва Питер Веземан, старши изследовател в СИПРИ.
Европа съкращава разходите
Европа получава 11 процента от световния внос, което е с над една трета по-малко, отколкото през 2007-2011 г. в резултат от съкращаването на разходите за отбрана.
Спад във вноса се наблюдава в Латинска Америка, главно Венецуела и Колумбия, докато Мексико е в контраст с тази тенденция.
Вносът на Африка също бележи спад, като Алжир представлява почти половината от вноса на континента.
Обемът на световната оръжейна търговия в последните пет години се е увеличил с 8,4 процента в сравнение с периода 2007-2011 г. и е най-висок от 1950 г. насам, показва докладът.
СИПРИ е основан през 1966 г. като независима институция, която проследява продажбите на оръжия и други свързани явления. Ресурсите й включват бази данни за оръжейната промишленост, военните разходи и оръжейните трансфери. Данните на института не обхващат малките оръжия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай