"Няма вечни приятели, има само вечни интереси". Тази популярна английска максима може лесно да бъде проследена в новите официални коалиции, които ще събират гласовете на избирателите с претенция да влязат в следващия парламент. Тъй като добре познати структури с известни лица мощно се прегрупират в помощ на избирателя предлагаме кратък справочник "Кой кой е в изборните коалиции?"
1. "Обединени патриоти - НФСБ, "Атака", ВМРО"
НФСБ, ВМРО и "Атака" повтарят формулата от президентските избори, която се оказа, че действа успешно и събира много "патриотизъм" накуп. В името на общото благо Волен Сидеров и Валери Симеонов заровиха томаховките и забравиха взаимните ожесточени размени на неласкави определения. В тази коалиция има и четвърти член - партия "Средна европейска класа" на Георги Манев, присъдружна на НФСБ в Бургаския общински съвет. СЕК през годините е била присъдружна - формално или не, на немалко партии, така че има опит в това отношение. В края на срока, определен от ЦИК, коалицията се подсили и със Съюз на патриотичните сили "Защита".
2. Реформаторски блок - "Глас Народен"
Остатъчният Реформаторски блок или РБ-2 включва познатите БЗНС, ДБГ и СДС, както и Българска нова демокрация на Борислав Великов. От съюза, който издържа един парламентарен сезон в първоначалния си вид, се оттеглиха ДСБ и НПСД - в различни посоки. В РБ-2 обаче има "свежи" попълнения - засега са обявени коалиции с Български демократически форум (председател Жаклин Толева, вегетаринка, партьор на ДСБ от изборите през 2013 г.).
С ярко присъствие се записва и "Глас народен". Лидерът ѝ Светослав Витков даже ще е на важна позиция като водач на листата в 25-ти МИР в София, където ще конкурира Борисов, Нинова, Сидеров. Допреди няколко години Витков не беше така "единодушен" спрямо сегашните си коалиционни партньори. Паметливи граждани даже припомниха негови писания в официалния партиен блог от септември 2013 г., под заглавие: "Защо не в блок, а в къща с двор или защо не искам да участвам в Реформаторския блок". "Не бих желал да участвам нито в Реформаторски блок, нито в сборни политически формации с колективна отговорност и с основна цел – влизане в Парламента, на всяка цена. Не, благодаря!", се казва там. През 2017 г. обаче за "Глас народен" и Светослав Витков нещата са различни.
3. АБВ - "Движение 21"
В тази нова предизборна коалиция участниците се задават още в името - АБВ и "Движение 21". Сдружаването на двете партии със скромен ляв електорат, но с нужните амбиции стана възможно след официалното оттегляне от ръководството на АБВ на Георги Първанов и Румен Петков, срещу които лидерката на "Движение 21" Татяна Дончева никога не е пестяла "топлите" си чувства и "високо" мнение.
4. "Обединение ДОСТ"
Тук освен ДОСТ (Демократи за отговорност, свобода и толерантност) на Лютви Местан съвсем на мястото си попада и Народна партия "Свобода и достойнство" на Касим Дал и Корман Исмаилов. Коалицията е някак логична - събира ги евролибералният интерес към Турция и не така нелибералното отрицателно отношение към ДПС и господаря му.
5. "Нова република"
В това ново обединение вдясно (след като стана ясно, че "Да, България" няма да се включи) влизат ДСБ на Радан Кънев, Българска демократична общност на Господин Тонев (някога зам.-председател на СДС и член на НИС, кандидат за президент на последните избори през 2016 г, в този смисъл опонент тогава на едно от другите лица в коалицията Трайчо Трайков).
6. "Движение Да България"
В тази коалиция влизат новата партия "Да, България" на Христо Иванов, която заради "неочаквани" жалби в последния момент не успя да се регистрира самостоятелно (каквото беше първоначалното намерение), "Зелените" (които бяха на една крачка от включване в Реформаторския блок преди предишните парламентарни избори) и ДЕОС.
7. "БСП за България"
Няма вече евфемизми като "Коалиция за България". БСП отново си има опашки, но коалицията носи правилното име "БСП за България". И в коалиционните любови на соцпартията имаше дребни колизии като тя се освободи от досегашни ромски партньори като "Евророма" и "Европейска сигурност и интеграция" и предизвика воплите на Цветелин Кънчев и Тома Томов. Коалицията включва обаче други другари, верни, макар и с неясна членска маса - политически клуб "Екогласност" на Емил Георгиев, партия "Нова зора" на Минчо Минчев, Комунистическата партия на България на Александър Паунов, Земеделски съюз "Александър Стамболийски" на Спас Панчев. И е инжектирана с още дози откъм патриотични и националноотговорни организации.
Ако тези съюзи досега не са ви удовлетворителни, ето и още две съвсем екзотични предложения за коалиции:
Коалиция "Кой"
"Българска левица", "Зелена партия" и "Кой компетентност" съставляват това обединение. За сведение - лице за контакти тук е небезизвестната контрапротестърка Нина Гергова.
"Коалиция на недоволните"
Александър Томов е успял да откъсне време от ангажиментите си в "Българското Тръмп общество", за да се включи в съюза със звучно име. Тук са "Българска социалдемокрация - евролевица", Християн-социалният съюз (негов кандидат за президент на последните избори беше Жорж Ганчев) и Българска социалдемократическа партия на Йордан Нихризов.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай