Вторник, 24 Декември 2024

Талията показва здраво ли е сърцето

Талията показва здраво ли е сърцето
Публикация   08 Ян, 2017   /     akcent.bg   /     622

Изследвания сочат, че коремното затлъстяване повишава значително риска от инфаркт или инсулт

   Контролът върху килограмите и поддържането на здравословна форма на тялото намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет. Измерването на обиколката на талията е лесен и достатъчно надежден начин да разберем застрашени ли сме наистина от тези заболявания. Нормата е до 88 сантиметра за жените и до 102 сантиметра за мъжете.

  Наднорменото тегло е фактор, който влияе негативно върху нормалното функциониране на организма ни. С възрастта по стените на кръвоносните ни съдове се натрупват мазнини. Сърцето ни трябва да работи повече, за да доставя необходимата кръв на органите, а това го уморява. Рискът от появата на сърдечно-съдови заболяания или инсулт се повишава. При децата надморменото тегло показва, че вероятността те да получат инфаркт или инсулт преди да достигнат 65 е от три до пет пъти по-висока. Затлъстяването често води до появата на високо кръвно налягане – основен рисков фактор за развитието на сърдечно-съдови заболявания и на диабет тип 2. Изследванията сочат, че при намаляване на теглото с 5 до 10 % количеството коремна мастна тъкан намалява с близо 30 %, което значително намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.

  През последните години се обръща все повече внимание на формата на тялото, която се определя от начина, по който мазнините са разположени в организма ни. Най-висок риск се наблюдава при хората с тенденции да натрупват мазнини в средната част на тялото. Лекарите наричат тази форма „коремно затлъстяване" , към която спада и тъй нареченото „бирено коремче" при мъжете. Формата на тялото може да бъде определена като „ябълка" или „круша". При хората от първия тип тенденцията е към напълняване в талията. При тях рискът от сърдечно-съдови заболявания, инсулт или диабет е по-голям.

  Причината е натрупаната мастна тъкан в средната част на тялото – в областта на корема, гръдния кош, вътгрешните органи и около сърцето. При „круша" мазнините се натрупват около хълбоците, бедрата и седалището и опасността от посочените заболявания е доста по-малка. Еднакви ли са всички натрупвания на мазнини? Съществуват различни типове. Подкожната мастна тъкан е различна от вътрекоремната по отношение на влиянието, което има върху тялото. Подкожните мазнини са относително близо до повърхността на тялото. Вътрекоремната мастна тъкан се намира на значително по-голяма дълбочина и обгръща органи от първостепенно значение. Тази мазнина отделя хормони с изключително негативни ефекти върху сърцето и съдовете. Именно тя е основната причина за повишения риск от сърдечно-съдови заболявания, инсулт и диабет. Едно от най-известните изследвания, проведено в 52 страни из целия свят, Interheart, доказа, че коремното затлъстяване е много важен показател за получаването на инфаркт или инсулт. Ново изследване, публикувано в Annals of Internal Medicine, констатира, че коремните мазнини повишават вероятността от преждевременна смърт, причинена от сърдечносъдови заболявания дори при хора с нормално тегло.

   Диабет тип 2, който е най-честата форма на болестта, намалява възможността на организма да контролира сам нивото на кръвната захар. Заболяването се среща предимно при хора, които имат излишно количество мастна тъкан в средната част на тялото. Често затлъстяването в коремната зона води до проблеми с артериалното налягане. Това е и водещата причина за развитие на хипертонична болест на сърцето при млади хора, тъй като натрупването на подкожни мазнини в тази област значително завишава риска от нарушаване на венозния оток и увеличаване на периферното съдово съпротивление. Наднорменото тегло може да бъде причина за още редица сериозни заболявания – сънна апнеа (спиране на дишането за няколко секунди по време на сън), остеоартрит или заболявания на жлъчния мехур.

   Измерването на обиколката на талията е изключително лесно. Не забравяйте - коремът трябва да е отпуснат и в състояние на издишване. Друг достъпен начин за определяне на риска от инфаркт, инсулт и диабет е Индексът за телесна маса, който се изчислява по следната формула:

  BMI = Тегло (кг). Височина(м)x Височина(м). Стойност на BMI между 25 и 29,9 (при възрастните) се смята за рискова, а индекс над 30 е знак за затлъстяване.

   Източник: standartnews.com

Тагове : Талия , сърце ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha