Икономистът Тито Боери изчислява, че цената на лошото антикризисно управление на Берлускони е в размер на 20 милиарда евро. Разбира се, изчисленията му са на база на сегашните пазарни оценки за риска от фалит на страната. Ако ситуацията излезе от контрол и Италия фалира, проблемите ще са много по-големи.
Професорите Алезина и Джиаваци твърдят, че настоящата политическа класа в Италия води страната към рецесия и нова криза. Аргументът им е свързан с постоянното избягване на необходимите структурни реформи и базирането на антидефицитния план върху увеличение на данъците.
Санто Версаче – брат на дизайнера Донатела Версаче –партията на Берлускони, показвайки растящото разцепление в партията заради неорганизираното управление и скандалите около Берлускони. Версаче предложи широка коалиция и външен човек за премиер, който да проведе тежките реформи.
Отдавна е известна враждата между премиера Берлускони и финансовия министър Тремонти (който въпреки всичките си недостатъци е защитник на бюджетната дисциплина). Опитът на Берлускони да се отърве от финансовия си министър през лятото беше една от причините подклаждането на кризата в Италия. С огромен дълг (120% от БВП) Италия не може да си позволи да плаши инвеститорите с непредсказуемост.
Рейтинговата агенция Мудис намали рейтинга на Италия с цели три стъпки и той вече е по-нисък отколкото рейтинга на нови страни членки на ЕС като Естония, Чехия и Словакия.
Целият този натиск или ще доведе до някакви реформаторски действия в правителството на Берлускони, или ще го свали от власт предсрочно. Говори се за замяна на Берлускони с правителство от технократи, начело с Марио Монти, бившият еврокомисар – с идеята, че такова правителство може да проведе необходимите реформи бързо и решително.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай