Снимки - Авторът: 1,2,3
26 ноември ще остане паметен за Русе и русенци. С факта, че зала Булстрад Арена без малко да се пропука по шевовете и едва събра вероятно около 3000 души, платили и получили забавление два часа и половина.
Всъщност този път, след като вече съм преживял „За народното творчество” и „За народната просвета”, се попитах: Каква е тази магия, която Камен Донев успя да създаде и да привлече толкова много и разнородна публика? Със сигурност биха му завидели и сигурно му завиждат политически партии и всякакви други организации, изпълнители и кой ли не…
Вероятно най-вече хората искат развлечение и го намират тук. И то такова развлечение, при което уж не се отнася за публиката, но не съвсем. По-скоро като чели посетителите изпитват своеобразно задоволство и удовлетвореност, че някой деликатно ги критикува, че някой показва бездуховността и безпътицата на нашето съвремие….
Какво е това представление? Спектакъл, в който Камен Донев използва умело и вплита личните си умения- на артист, на танцьор и на певец. Този път обаче той беше подсилил всичко това с повече от класни изпълнители- танцьори от ансамбъла „Филип Кутев”, класни музиканти и изпълнители, между които и познатата Нина Николина.
За първи път в тази Донева творба бе привлечен и спортът- няколкото хватки по джудо успешно се вплетоха в повествованието.
Макар и като че ли малко попроточило се във времето, представлението не натежаваше, вероятно заради умелото вплитане на забавното и на сериозното.
Определено като развлекателен жанр, „За сватбите” носеше познание относно един ритуал, една традиция, и гротесково, иронизирано представяне на днешните меркантилни ритуали.
Но определено забавната част идва от използването на оригинални образи, сравнения, фигури и ситуации, които носят творческата индивидуалност на русенския танцьор и артист. Използването на езика на различни стилистични, на моменти абсурдни нива и също такива сравнения, не могат да сдържат усмивката и смеха.
Със сигурност „За сватбите” е един спектакъл, от който освен жадувано разтоварване, всеки един зрител получава и възможността за собствена самооценка. Донев и този път, разказвайки за едни неща, не пропусна да вплете една актуална тема, дори пареща- тази за мигрантите и техните бунтове.
Но като Учител, който умело преминаваше границата на миналото и се връщаше в днешната ни действителност, Камен Донев докосва емоционалността на хилядите си почитатели, които се радват на неговото Творчество. Което и учи, и осмива, и весели…. зажаднялата и изпразнена от духовност аудитория.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай