Кметът Пламен Стоилов свика работна среща, на която беше обсъдена темата със замърсяването на атмосферния въздух в град Русе, съобщиха от пресцентъра на Общината.
„Това, което се случва в нашия град преля чашата на търпението ми“, заяви емоционално в началото на срещата Пламен Стоилов. Той допълни, че се чувства длъжен да свика тази среща на представители на институции и тя да стане регулярна, за да не се допусне повече замърсяване на въздуха в Русе. „Въпреки установеният причинител на замърсяването, всеки ден обгазяванията и жалбите от различни райони на града продължават. Категоричен съм, че няма да позволя някой да трови русенци и съм готов да водя тази битка до край“, заяви кметът и призова всички институции заедно да си свършат работата. „Вярвам в действията на прокуратурата. Аз лично съм ангажиран и ще съдействам с целия си екип. Поискал съм предоставяне на необходимата специализирана за замервания на въздуха техника от Министерството на околната среда и водите. Категорично заявявам, че няма да правим компромиси с качеството на въздуха и проверките ще продължат ежедневно. Нашата работа е да опазим живота и здравето на русенци. Това е въпрос на дълг към нашите съграждани“, допълни Стоилов.
Окръжният прокурор Георги Георгиев заяви, че в рамките на три дни е било установено, че има данни за извършено престъпление, затова е образувано досъдебно наказателно производство за замърсяване на въздуха в Русе. „Започнали сме работа по случая. Прокуратурата и следствието имат задължението да установят физическото лице, допуснало замърсяването“, заяви Георгиев. По думите му, наказанието, което може да бъде наложено е лишаване от свобода за срок от 1 до 5 години и парична санкция. „Ще разпитаме всички лица, които имат отношение и компетенции и ще извършим експертиза в срок до 2 месеца“, заяви още Георгиев.
Всички представители на институции, присъствали на срещата, декларираха готовност да съдействат на прокуратурата.
Проф. Белоев на свой ред заяви, че Общинският съвет се е обединил по тази наболяла тема и трябва да се намери решение на проблема. В понеделник, на редовното си заседание, местният парламент ще излезе с декларация в тази посока. „Замърсителите трябва да бъдат принудени да си изградят нужните филтри, ако ли не да бъдат затворени производствата“, категоричен беше и проф. Белоев.
Директорът на РИОСВ Лилия Атанасова още веднъж информира за проверките, извършени от инспекцията, наложените санкции и административни мерки. „Стартира и процедура за преразглеждане на комплексното разрешително на „Монтюпе“, каза още Атанасова.
В края на този месец ще се проведе нова работна среща, на която ще бъде отчетена дейността от съвместните проверки и резултатите, които са дали те. Всички институции декларираха готовността си да участват активно в решаването на проблема с въздуха в Русе.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай