2,88% от европейските фондове за 2014-2020 година са усвоени близо три години след началото на програмния период. Това става ясно от справката за изпълнение на оперативните програми, предаде репортер на БГНЕС.
В парично изражение става въпрос за 474 486 751 лева, които са реално изплатени на бенефициентите. Общият разполагаем бюджет по оперативните програми за усвояване е 16,4 млрд. лв.
Лидер при изпълнението сред оперативните програми е “Развитие на човешките ресурси”, при която е разплатен 9,43% от разполагаемия бюджет или 172 млн. лв. По тази програма се финансират обучения на безработни, осигурява се временна трудова заетост, изпълняват се и проекти за социална интеграция.
ОП “Транспорт и транспортна инфраструктура”, която финансира строителството на третия метродиаметър в София, АМ “Струма”, както и ж.п. проекти е успяла да разплати 202 млн. лв. или 5,83% от бюджета.
5,73% са усвоени от парите за храна на социално слабите. В парично изражение става въпрос за 13,7 млн. лв.
ОП “Иновации и конкурентноспособност”, по която се финансират малки и средни предприятия бележи усвояемост от 50 млн. лв. или 2,19%.
Програмата за обучение на чиновниците, както и за финансиране изграждането на електронното управление и електронно правосъдие – “Добро управление” е усвоила 1,25% или 7,8 млн. лв.
Три ключови програми, които разполагат и със сериозни бюджети, продължават да са в почти пълен застой. ОП “Околна среда”, която има бюджет от 3,2 млрд. лв., е усвоила 16,8 млн. лв. или едва половин процент. По ОПОС ще се финансира развитието на ВиК инфраструктурата, пречиствателни станции и депа за отпадъци. ОП “Региони в растеж”, която финансира развитието на градската среда и е ключова за местната власт, също изостава. При бюджет от 2,8 млрд. лв. са усвоени едва 7,3 млн. лв. или 0,26%. Програмата за “Наука и образование за интелигентен растеж”, с която би трябвало да се финансират научни постижения и развитието на образованието, е усвоила 0,24% от бюджета си или 3 млн. лв. при бюджет от близо 1,3 млрд. лв. За сметка на това Министерство на науката и образованието вече успя да предизвика серия от скандали с обществените поръчки, които обяви за финансиране по ОПНОИР. Най-големият от които се оказа желанието на МОН да се рекламира със стрес-топки и запалки.
Сериозното изоставане при изпълнение на оперативните програми е изцяло заради българските власти, става ясно още от справката. При усвоените едва 2,88%, Европейската комисия е превела авансово 4,89% или 805 млн. лв. Още преди два месеца вицепрезидентът на ЕК и български еврокомисар Кристалина Георгиева разкритикува правителство, че изостава в изпълнението на програмите. /БГНЕС
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай