Добра идея, лошо изпълнение. Така изглежда ситуацията с еднодневните трудови договори в земеделието, които бяха въведени преди малко повече от година. От една страна, краткосрочните контракти изсветляват донякъде пазара на труда, носят приходи на бюджета и осигуряват някаква защита на най-нископлатените работници. От друга обаче, идеята, осъществена набързо и без оценка на въздействието, донесе след себе си много бюрокрация за земеделците, които в активния сезон просто нямат време за губене в попълване на стотици хартийки и редене по опашки.
Подобна гъвкавост на пазара на труда определено е необходима. И тази необходимост се вижда ясно от разминаването между броя на реално работещите на полето и регистрираните. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че работещите на трудов договор в земеделието са около 88 хил. души, а още около 26 хил. души са временно наетите. По информация на социалното министерство обаче в аграрния сектор работят между 700 хил. и 1.3 млн. души. А е публична тайна, че огромна част от работната ръка в земеделието са хора, които взимат социални помощи и реално нямат право да работят.
Какви са ползите
Пряката полза от въвеждането на еднодневните трудови договори е, че за една година в бюджета са влезли над 1 млн. лв. от здравни и социални осигуровки. По данни на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ) между юли 2015 и август 2016 г. са били заявени 223 хил. договора. За всеки подписан договор земеделският производител внася 5 лв. осигуровки. Най-много еднодневни договори се заявяват от земеделски стопани, които отглеждат лозя, череши, маслодайна роза, малини. А най-много образци на еднодневни трудови договори през тази година са заверени в областите Стара Загора (около 32.5 хил. бр.), Пловдив (19.7 хил. бр.), Хасково (15 хил. бр) и Силистра – близо 11 хиляди. Основната част са заявени през май и юни (102 хил. броя), когато е сезонът за бране на розов цвят и череши.
Полза от еднодневните договори имат и работниците, които, въпреки че работят сезонно, продължават да получават и социални помощи, ако имат право на такива. Работата им на полето няма да им носи трудов стаж, но те ще бъдат осигурени здравно.
Идеята на тези договори е и да премахнат изкривяванията на пазара, предизвикани от нелегалното наемане на работници. Ефектът от тази цел, ако съдим по броя на подписаните контракти, е все още ограничен. Много от малките земеделски производители не желаят да подписват такива договори, тъй като разходите за тях стават прекалено високи. Освен това много хора все още се страхуват да подписват тези договори, тъй като се притесняват да не им спрат социалните помощи.
"Липсата на договори изкривява пазара. Ако даден работодател не плаща осигуровки, той получава конкурентно предимство. Освен това изтегля работната ръка", смята Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България. Той е един от големите производители на череши в България и част групата на земеделските производители, които предложиха еднодневните контракти на социалното и земеделското министерство. Според Трифонов информираността на хората относно еднодневните контракти се увеличава и те започват да разбират ползата от тях. "Моят опит показва, че работниците искат да подписват такива договори, когато разберат, че няма да им спрат помощите и че са здравно осигурени", казва Трифонов.
Какви са проблемите
Еднодневните договори обаче имат един сериозен проблем, който не беше предвиден при приемането на промените в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване (КСО) през миналата година – изискват прекалено много време за попълване на необходимата документация. Според сега действащите разпоредби договорите се купуват от инспекцията по труда срещу предоставен документ, че земеделският стопанин вече е платил вноските в НАП. Тоест преди започване на работа трябва да се попълнят всички договори, които при големите производители са стотици всеки ден.
"Много е трудно, ставайки в четири часа сутринта да берете рози, да попълвате договори на полето", коментира пред БНТ Георги Василев, производител на орехи.
Според Слави Трифонов това е проблем, който може да бъде решен дори с подзаконов нормативен акт. Според Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ), този проблем е можел да бъде предвиден, ако законодателят е бил спазил закона и е извършил оценка на въздействието на промените. В свой анализ тя посочва, че една година след влизането в сила на поправките в Кодекса на труда, които въведоха възможността селскостопански производители да сключват еднодневни трудови договори с работници, са се доказали проблемите, които са били ясни още преди година. "Още тогава беше ясно, че тези работници в повечето случаи се наемат за повече от един ден, което означава и огромна бумащина всеки божи ден, докато трае кампанията по прибирането на съответната реколта", пише тя.
Бумащината е отчетена като основен проблем и от "Главна инспекция по труда". Според експертите регистрирането на договорите на място в инспекцията по труда е неудобство и загуба на време за земеделските стопани.
Какви са решенията
Решението и според ГИТ, и според земеделските производители е да се въведе електронна система за регистрация, която да спести сутрешното попълване на ръка и ходенето на място. "Трябва да има такава форма на регистрация, защото тя е удобна за нас", коментира Слави Трифонов. Според него по този начин и за инспекцията по труда ще е по-лесно да следи за нарушения.
ГИТ вече обяви обществена поръчка за надграждане на създадения през миналата година софтуер за регистрация на образците. След надграждането на софтуера земеделските стопани ще имат възможност да регистрират образци на еднодневни трудови договори по всяко време, дори в извън работното за Агенцията. Софтуерът ще даде възможност за директно генериране на данни на работници, които веднъж вече са били наемани от даден работодател. Предвижда се автоматично да се изчислява дължимото възнаграждение, дължимите осигурителни вноски и данъци, както и по-лесно подаване на декларацията за осигурените лица към НАП.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай