Понеделник, 13 Януари 2025

9 месеца след като спечели търга, Спас Русев взе БТК

9 месеца след като спечели търга, Спас Русев взе БТК
Публикация   01 Септ, 2016   /     akcent.bg   /     490

Бизнесменът в консорциум с руската "ВТБ капитал" и миноритарни инвеститори поема най-големия телеком у нас

  Вторник - 30 август, бе денят на Спас Русев. Сутринта той бе представен като новия собственик на отбора на народа “Левски”, а в ранния следобед изтече неофициална информация, че е приключила сделката за БТК.

  В сряда от “ВТБ капитал” - инвестиционното подразделение на руската банка ВТБ, съобщиха вече официално, че е финиширала успешно продажбата на 100% от “ИнтерВ инвестмънтс” - собственика на българския телеком. Купувач е “Вива Телеком”,консорциум начело със Спас Русев, който е най-големият акционер в него. Другите участници са миноритарни инвеститори, включително в консорциума участва и “ВТБ капитал”. Руската компания е финансирала частично сделката с 240 млн. евро. След финализирането “ВТБ капитал” ще притежава 20% без една акция във “Вива Телеком”.

  46% ще са собственост на Спас Русев, дялове ще имат още люксембургското дружество “Делта” и бившите кредитори на БТК. 

  От ВТБ определят “Вива Телеком” като солиден актив, който щял да стабилизира съществуващата дялова структура на БТК и ще позволи на новите собственици да затвърдят водещите позиции на телекома на българския пазар.

  През юли в интервю за агенция Интерфакс шефът на “ВТБ капитал” Алексей Яковицки заяви, че сделката била привлекателна инвестиционна възможност и обещаваща от гледна точка на потенциал за растеж.

  Различни опити от лица, претендиращи за партньорство с предходния мажоритарен акционер, да осуетят сделката се оказаха напразни и техните несериозни твърдения не са били признати от регулаторните органи в юрисдикции, допълват от “ВТБ капитал”.

  Такива опити трябва да се разглеждат като нелоялна конкуренция от страна на предишния собственик, който не успя да изпълни задълженията по дълга.

  До продажбата на БТК се стигна, след като предишните собственици, сред които мажоритарен акционер бе банкерът беглец Цветан Василев, не успяха да върнат заем от 150 млн. евро, отпуснат от руската ВТБ.

  Като кредитор тя стартира продажбата на обезпечението по заема - дружеството “ИнтерВ инвестмънтс”. Приключването на сделката отне близо година, тъй като руската ВТБ започна подготовка на процедурата през септември 2015 г.

  В края на миналата година имаше търг за “ИнтерВ инвестмънтс”, спечелен от Спас Русев с цена от 330 млн. евро в надпревара с гръцкия бизнесмен Панос Германос. Търгът, организиран от лондонската “ВТБ капитал”, е бил инфарктен, твърдят запознати. Продължил е близо 17 часа, като оценката за телекома скочила 11 пъти.

  Веднага след търга пред в. “24 часа” Русев каза, че цената е висока спрямо дълга, който бил повод да се стигне до продажбата. Дългът ще се изплати, той е част от цената, категоричен бе Русев. По повод твърденията, че купува “Виваком”, за да я препродаде, бизнесменът заяви, че намеренията му са сериозни, а не спекулативни.

  Изпълнителният директор на “ВТБ капитал България” Милен Велчев тогава определи пред “24 часа” цената като “приятна изненада”. Той прогнозира добро бъдеще за “Виваком”, тъй като компанията имала стабилни пазарни позиции и приходи. Спас Русев е свързан с почти всички телекоми, тъй като чрез основаната от него компания “Телелинк” голям китайски производител доставяше години наред техника в България и за “Мтел”, и за “Глобул”, и за “Виваком”. Спас Русев беше личен съветник на Симеон Сакскобургготски и един от инициаторите за връщането на царя в България. Стартира политическа кариера през 1990 година, а месеци по-късно е заместник-директор на Агенцията за чуждестранна помощ. Избухва скандал около помощите, но проверката не установява никакви нарушения.

  Бъдещият външен министър на България Иван Станчов кани семейството на Спас Русев в Лондон. Там се сприятеляват с Кирил Сакскобургготски. За Спас Русев се заговори отново преди няколко години, когато се яви като купувач на два от емблематичните софийски хотели - “Радисън” и “Хилтън”.

  След провеждането на търга в Лондон сделката за БТК получи разрешение и от българската Комисия за защита на конкуренцията.

  Финализирането на продажбата на български телеком стана възможно, след като през юни бе дадено съгласието за нея и на облигационерите.

  В края на 2013 г. БТК пусна облигации за 400 млн. евро, които се търгуват на Ирландската фондова борса. При тях има изискване, че ако настъпи промяна в собствеността на емитента, книжата трябва да бъдат изкупени на цена от 101% плюс натрупаните лихви и други плащания.

  Поради това в края на май БТК поиска от кредиторите да се откажат от тази клауза. В замяна те получават допълнително възнаграждение от 2,5 евро на всеки 1000. В началото на юни стана ясно, че 87,43% от облигационерите са дали съгласие на тази промяна.

  Телекомът е най-големият сред операторите по приходи БТК е най-големият телеком в България по приходи. За първата половина на тази година те са 430 милиона, което е ръст от 6,1% на годишна база.

  Операторът увеличава пазарния си дял от приходите от мобилни услуги – 28% в края на юни 2016 г. спрямо 27 преди година. Остава висок процентът на потребителите с месечен абонаментен план – 86% от общо 3 063 000. Запазва се и тенденцията за ръст на приходите от трафик на данни при формирането на средния размер на приходите от един потребител.

  Абонатите на фиксиран интернет се увеличават до 411 хил. към края на юни 2016 г. спрямо 370 000 за същия период на 2015 г. С това телекомът се нарежда на второ място сред доставчиците на тази услуга.

  Близо половината от всички потребители използват оптичната мрежа на компанията за високоскоростен интернет. Това е ръст от 8% спрямо същия период на 2015 г.

  БТК остава оператор номер 1 в предоставянето на интерактивна телевизия (IPTV). Общо 40% от всички 390 000 тв абонати на телекома гледат именно такава телевизия.

  През май тази година телекомът стартира 4G мрежата си. Вложените средства в изграждане и обновяване на мрежата заемат сериозен дял от общите. За първото полугодие на 2016 г. направените инвестиции в мрежата възлизат на над 80 млн. лева от общо 111 млн. лева.

  Компанията отчита ръст на инвестициите и като процент от приходите – 23%, докато преди година са били 14%.

  От БТК твърдят, че ще продължат да инвестират в инфраструктура, за да предлагат качествени и съвременни услуги. В следващите месеци щяла да бъде разширено както покритието на 4G мрежата, така и оптичното покритие.

  БТК притежава и НУРТС, който чрез мултиплекси излъчва ефирния сигнал на БНТ, БНР и няколко частни телевизии.

 

Тагове : Спас Русев , БТК ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha