Понеделник, 13 Януари 2025

Научните проекти ще завършват с внедрен прототип в производството

Научните проекти ще завършват с внедрен прототип в производството
Публикация   30 Авг, 2016   /     akcent.bg   /     385

Държавата промени правилата за финансиране от Националния иновационен фонд

  Научните проекти, които се финансират от държавата, вече ще трябва да приключат с прототип, който да бъде внедрен в производството. Това е една от най-важните промени в правилата за финансиране на проекти със средства от Националния инвестиционен фонд.

  Тя се налага, защото до момента няма яснота колко от финансираните предложения са намерили пазарна реализация. Целта е вложените държавни бюджетни средства да доведат до добавена стойност, каза Мариета Захариева, директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия по повод обявената осма сесия за прием на конкурсни предложения.

  Другата новост е, че стартиращи компании вече ще могат да кандидатстват за финансиране на научни проекти от Националния иновационен фонд.

  Една иновация по новите правила вече ще се реализира за 18 месеца, а не за 36 месеца, както беше досега.

  Общият бюджет на осмата конкурсна сесия за финансиране на научни проекти е 5 млн. лева. Един проект може да получи максимум 500 хил. лв. Долен праг на финансирането не е заложен.

  Четири са тематични области, в рамките на които трябва да попадат изготвените научноизследователски и развойни проекти. Това са мехатроника и чисти технологии; информационни и комуникационни технологии и информатика; индустрия за здравословен живот и биотехнологии; нови технологии в креативните и рекреативните технологии.

  Предложения могат да подават всички дружества, регистрирани по Търговския закон.

  Кандидатстващите проекти ще бъдат оценявани на няколко етапа. Независими експерти ще оценяват предложенията по определени критерии, а постоянен контролиращ орган ще проверява всеки етап от изпълнението на проекта.

  Проектите ще са публични и ще може да се проследява тяхното изпълнение.

  След като се изработи прототипът, проектът ще може да кандидатства за финансиране по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", за да бъде вложен в производството, каза Мариета Захариева.

  Националният иновационен фонд е създаден през 2004 г. с решение на Министерския съвет. Досега по него са проведени седем конкурсни сесии. Успешно завършените проекти са 455.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha