Понеделник, 13 Януари 2025

Минната индустрия с рекордни добиви през 2015 г., но приходите спадат

Минната индустрия с рекордни добиви през 2015 г., но приходите спадат
Публикация   18 Авг, 2016   /     akcent.bg   /     328

   Българската минна индустрия е добила рекордните в цялата си история 112.54 млн. тона подземни богатства през 2015 г., което е с 12 на сто повече спрямо предходната година. Приходите обаче са намалели с 1.1 процента до 2.41 млрд. лв. заради продължаващия спад със средно 6 на сто на цените на металите, които допринасят с 52 на сто за формирането на стойността на продажбите. Това сочат резултатите в отрасъла, обявени от председателя на Управителния съвет на Българската минно-геоложка камара Лъчезар Цоцорков при честването на Деня на миньора в четвъртък.

  Най-голям ръст бележи добивът на индустриални минерали – 24 на сто, докато "шампионът" от предишните две години – добивът на скално-облицовъчни материали, търпи спад от 11.4  процента. Устойчиво расте добивът и на интертни и строителни материали – със 17 на сто, на  твърдите горива – 13%, и на металните полезни изкопаеми – с 4 процента. Последните два подотрасъла формират на практика 2/3 от общия добив на подземни богатства у нас.

  През 2015 г. от България са изнесени близо 2.9 млн. тона полезни изкопаеми на стойност над 560 млн. евро, сочат данните на камарата. Лидер в експрота са индустриалните минерали, следвани от металите. В същото време в страната ни са внесени близо 9.6 млн. тона полезни изкопаеми за общо над 4.2 млрд. евро.

   Цоцорков отбеляза още, че за 2015  г. има спад със 7.5 на сто на злополуките в мините и нивата на травматизъм са най-ниските от пет години насам, но за съжаление в резултат на инциденти са загинали шестима души, което е повече от предходната година.

  Той призова правителството да направи анализ на дадените концесии за добив на подземни богатства и тяхната производствена ефективност, за да се набележат мерки за повишаване на добивите и конкурентността в отрасъла.

  Между 3 и 5 процента е приносът на минната индустрия в брутния вътрешен продукт на България според световните борсови цени на суровините, посочи още Цоцорков. Той очаква тазгодишните резултата в отрасъла да не са по-слаби от постигнатите през 2015 г. и като основание за това посочи цитираните от министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на тържеството данни за значителен ръст на приходите от концесионни възнаграждения от подземните богатства.

  От началото на годината до 30 юли постъпленията от този вид концесии са 125 млн. лв., докато за цялата 2015 г. приходите са 74 млн. лв., посочи Петкова.

   Същественият ръст обаче се дължи най-вече на платените от държавната Мини "Марица Изток" над 49 млн. лв. за забавени от 2012 г. концесионни такси. Дори и така приходите от концесии се очертават по-високи в сравнение с миналата година.

  В последните пет години заплатата м минния отрасъл се е увеличила с 1/3, но работещите заслужават повече и за тази година трябва да има нова поне 10-процентно увеличение на трудовите възнаграждения, коментира лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Той също се аргументира за това искане с нарасналите концесионни възнаграждения, макар те са нямат нищо общо.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha