За пета поредна година Русенският университет се включва в международното изследване Trendence Graduate Barometer (TGB), което проучва мнението на студенти от над 1000 университета в света за резултатността на тяхното обучение с оглед на бъдещата им професионална реализация и кариерните им приоритети.
Trendence е водещ научноизследователски институт в Европа, специализиран в проучвания и маркетинг на пазара на труда, който ежегодно провежда изследването Trendence Graduate Barometer сред 500 000 студенти. В изданието на TGB за 2016 г. са включени 23 страни сред които: Австрия, България, Великобритания, Германия, Дания, Испания, Италия, Швейцария и др.
От страна на Русенския университет в изследването за 2016 г. участват 282 студенти от всички специалности, като 36,2% от тях се обучават в професионално направление Технически науки, а 33,2% - професионалните направления Администрация и управление и Икономика.
Резултатите от изследването хвърлят светлина върху мнението на русенските студенти по редица въпроси, свързани с тяхната удовлетвореност от обучението, самооценката им за изградените знания и умения, и очакванията им за бъдещата професионална реализация.
Прави впечатление удовлетвореността на анкетираните студенти от качеството на предлаганото обучение в Русенския университет. 92,7% от тях изразяват задоволство от придобиваните професионални умения, а 82,9% - от наличието и достъпността на учебна литература. 82% от участниците в проучването са удовлетворени от дидактическите умения на преподавателите си и от предоставяните възможности от програмите за международен обмен. 80,3% са доволни от техническото оборудване в университета, а 72,7% - от предлаганите стажантски програми.
Младите хора демонстрират високо ниво на самооценка на придобитите в университета „меки умения“, които са от изключително значение за успешна реализация на пазара на труда, а именно: надеждност, способност за мобилност, социални компетенции, способност за работа под напрежение, ориентация към постижения и др.
Резултатите от изследването показват, че 91,6% от анкетираните студенти биха препоръчали Русенския университет на свои приятели и близки, а 42,9% от тях биха продължили образованието си тук в следваща образователно-квалификационна степен.
Интерес представляват очакванията на русенските студенти за бъдещата им професионална реализация. Според тях качествата, които биха оценили в най-висока степен в бъдещия си работодател, са предлаганите възможности за личностно развитие и добри перспективи за кариера, повишаването на квалификацията, усещането за сигурност на работното място, добър стил на управление и др.
68,4% от анкетираните в Русенския университет са определили като свой кариерен приоритет в специализация в професионалната област, в която се обучават. За 64,7% цел е започването на работа непосредствено след завършване на образованието, а 75,8% се стремят към безсрочно назначение. Близо 54 на сто от студентите са готови да работят по стратегически задачи, а 53,3% искат да започнат работа в малко или средно предприятие. Интересни са резултатите, свързани с предпочитанията на русенските студенти за локализирането на тяхната месторабота. 26% планират да работят в региона, в който следват, 30% - в региона, в който са родени, 29,2% споделят, че ще работят в България, без да уточняват къде, а 14,4% биха търсили професионална реализация в чужбина.
Значителен процент от анкетираните студенти /59,8%/ се чувстват оптимално подготвени за професионална кариера, благодарение на полученото образование. Според 51% от тях е по-важно да намерят личностна реализация, отколкото да печелят пари, а 43,3% биха приели по-ниска заплата, ако мислят, че предлаганата работа е много подходяща за тях.
Положителен е фактът, че 51,1% от анкетираните студенти в Русенския университет имат предприемачески нагласи – те се замислят за основаването на собствена фирма по време на следването или непосредствено след завършване.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай