Очакванията за растежа на глобалната икономика през следващите месеци стават все по-консервативни. Прогнозите, че той ще се забави, се увеличават, както и опасенията, че ще се стигне до нова рецесия в някои от големите световни икономики.
Това носи риск и за страните от Централна и Източна Европа.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), в която членуват 34-те най-развити държави, понижи прогнозата си за растеж в някои от тях. Според нея 7-те водещи икономики ще отчетат среден ръст от 0.1% до края на годината, а досега очакванията й бяха за 0.5%.
Отчита се забавяне във всички страни - членки на организацията. Въпреки рисковете пред глобалната икономика обаче ОИСР не предвижда срив, сравним с този от 2008 - 2009 г.
Вече излязоха данни за потреблението в някои страни от Централна и Източна Европа. В Чехия и Унгария то продължава да се понижава, същото се случва и в България. Някои компании вече отчитат и забавяне на износа, който е насочен основно към държавите от ЕС.
Данните подкрепят очакванията на анализатори, че икономиките в региона се забавят, коментира агенция "Ройтерс". В Централна Европа сериозен негативен фактор е и поскъпването на швейцарския франк, тъй като много от кредитите са в тази валута.
В България домакинствата също продължават да ограничават потреблението на всички стоки с изключение на лекарствата и козметиката, показаха данните на националната статистика. От тях се вижда, че се харчи само за най-необходимите стоки и се отлагат по-големите покупки.
През юли най-сериозен спад има при потреблението на битова техника и мебели, надолу върви и търговията с облекла и обувки.
Купувани са и по-малко компютри и телефони. През последните четири месеца (март - юни) потреблението на електроника се увеличаваше. Въпреки сезона на отпуските и пътуванията хората са купували и по-малко горива. С най-малко се е свило потреблението на храни, напитки и цигари.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай