200 000 куб. м. на денонощие ще бъде капацитетът на Завода за втечнен газ на Булмаркет ДМ, който предстои да бъде изграден. Подписани са вече и предварителни договори с доставчици на газ.
Последните събития, които се развиват около изграждането на газопреносната мрежа на страната, ни карат да поизчакаме с инвестиционното си намерение. Към момента концепцията за това как ще работи бъдещия завод е напълно изчистена и ясна. Работи се по привличане на първите за страната клиенти. Най-вероятно дейността ще стартира с внос на NLG от някой от терминалите в региона. Самото изграждане на завода ще се отложи вероятно до края на годината, преди да бъде стартирана някоя инвестиционна процедура.
От 1 юли започна виртуална търговия на газ в България, а от 1 октомври тръбата, която минава през Румъния и снабдява страната ни с руски газ, ще бъде освободена и за други потребители, освен Булгаргаз. Това се случи по разпореждане на ЕК по жалби на частни компании в България.
Така че реално от октомври се очаква сериозна промяна в цените на природния газ. Тогава ще видим какви цени ще ни бъдат предлагани от различни доставчици, различни от концесионера в Румъния, и тогава ще стане напълно ясно има ли смисъл от изграждането на такъв завод, както и къде да бъде построен той.
Булмаркет първоначално е разчитал на предстоящато пускане на междусистемната връзка България- Румъния и тогава по-доброто място за завода е било Румъния. След това плюсовете показваха Русе като правилното място. В последващи разговори с Булгартрансгаз относно окончателното изграждане на връзката, какъв ще бъде капацитетът, такса за резервация, такса за пренос, но отговор все още няма, каза Станков. Предварително обявената цена се оказа, че е два пъти по-висока.Не е ясно кога и как ще бъде обявен и проведен търгът за резервиране на капацитет…. Много неясни неща, които спъват инвестиция от 20 млн. евро.
В белия свят има спотова котировка за природен газ TTF, която е публична и се публикува ежедневно. До миналата година българските потребители плащаха доста над тази котировка / беше около 1000 лева, докато в момента е 286 лева/ .Сега вече цените се въртят около TTF нивата.
Новото ценоообразуване, което коментираме с Булгартрансгаз, с румънски концесионери, с Газпром, новата цена ще бъде на базата на най-близък газов хъб плюс цена за транспорт, каза още Станков. За България най-близкият такъв е този в Австрия, ако в скоро време не се появи някой нов.
Проектът реално се забавя поради неяснотите около цената на доставяния газ. Но в частта клиенти вече се работи, поясни Станков. През м. август закупените три цистерни ще започнат да доставят газ, а тогава ще заработи и терминалът в Русе.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай